Ders Notları

Yaşadığınız çevrede gürültü çeşitlerinden hangileriyle karşılaşıyorsunuz? Bu sizi nasıl etkiliyor?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Yaşadığınız çevrede gürültü çeşitlerinden hangileriyle karşılaşıyorsunuz? Bu sizi nasıl etkiliyor? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Yaşadığınız çevrede gürültü çeşitlerinden hangileriyle karşılaşıyorsunuz? Bu sizi nasıl etkiliyor?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Yaşadığım çevrede çıkan özellikle çok yüksek olan korna seslerinden, seyyar satıcıların hoparlörle bağırmalarından toplu taşımalarda yüksek sesle konuşan insanların yaptığı gürültüden , gece geç saatler olmasına rağmen konser, düğün, havai fişek gibi eğlencelerin seslerinin şehir içine gelmesinden rahatsız oluyorum.


“Yaşadığınız çevrede gürültü çeşitlerinden hangileriyle karşılaşıyorsunuz? Bu sizi nasıl etkiliyor?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Toplu bir yaşam yaşayan insan çıkarmış olduğu seslere dikkat ederek diğer insanların haklarını ihlal etmemelidir.

Yasaklanan ancak kullanılmaya devam eden bazı korna sesleri vardır ki bunlar gerçekten çok yüksek ve insanı bazen korkutabilen seslerdir. Bunun yerine her arabada normalde olan kornaları kullanmak lazımdır.

Toplu taşıma araçlarında insanların yüksek sesle ve gereksiz olarak telefon konuşmaları veya bir şeyler izlemeleri diğer insanları rahatsız edebilir.

Ayrıca şehir içerisinde yapılan konser düğün gibi etkinlikler her ne kadar eğlenceli olsa da insanları rahatsız eder ve şehir alanları dışında yapılarak hasta, çocuk gibi kişilerin rahatsız olması engellenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaşadığımız yerde gürültü çeşitlerine örnek vermek istediğim zaman öncelikle trafiğin çok fazla yoğun olduğu şehir merkezinde yaşadığım için burada trafik yoğunluğu ve gürültüsü olduğunu söyleyebilirim bunun yanı sıra ses gürültüsü ve hava kirliliğine sebep olan taşıtların en aza indirmek veya gerekirse eğer kullanımını önlemek hakkında insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca insanların gereksiz yere korna sesi çalması veya yüksek sesle müzik dinlenilmesi düğünlerde çalınan davul zurna ve müzik sesleri de gürültü kirliliğine örnek olarak verilmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.