3. Sınıf Fen Bilimleri

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 198-199-200 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Yapay Çevre Soruları ve Cevapları Sayfa 198 199 200


Yapay Çevre Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 199 Cevapları


Araştıralım


Soru : Ülkemizdeki çevreci kurum ve kuruluşları araştıralım.


Cevap : Türkiye de özel veya devlete ait olmak üzere pek çok farklı sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır.bu sivil toplum kuruluşları ektikleri tohumlar ve ürettikleriyle daha yeşil bir dünya elde etmeye çabalarlar. Bazıları ise doğaya zarar veren kuruluşlarla mücadele ederek etkinliklerini sürdürürler.

Bunların en başında tüm dünyada protestolarına medyada göz önünde bulunan GREENPEACE gelmektedir. GREENPEACE  Kuzey Amerika kökenli çevreci bir sivil toplum örgütüdür. 1971 yılında Alaskadan Kanada’daki nükleer deneme sahasını protesto için kurulmuş bir örgüttür. Günümüzde çevreye zarar verecek kar odaklı tüm çalışmaları protesto etmeleri ile tanınırlar.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 200 Cevapları


Göster kendini


Soru : Aşağıda çevre kirliliği ile ilgili çeşitli sorunlar yazılmıştır. Dikkatlice okuyunuz.


– Hava, su, toprak çeşitli nedenlerle her geçen gün kirleniyor.
– Büyük şehirlerde çevre kirliliği nedeniyle yaşam zorlaşıyor.
– Dünya’mız giderek ısınıyor.
– Pek çok hastalık artıyor.
– Doğal kaynaklarımız tükeniyor.


Soru : Bu sorunları çözmek için neler yapılabilir? Sınıfça tartışınız.


Cevap :

 1. İlk olarak insanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
 2. Uyarı levhaları yapılması gerekiyor.
 3. Devlet eli ile birlikte anayasal cezai yaptırımların oluşturulması gerekmektedir.
 4. Dernekler eli ile birlikte çalışmaların yapılması gerekir.

Soru : Doğal çevreyi korumak için yapabileceklerinizi araştırınız, yazınız ve arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Doğal çevreye zarar veren insanları, doğal çevreyi korumaları için önlemler almaları gerekmektedir.

Örneğin:

 1. Çevre kirliliği ile mücadele etmeli,
 2. Çöplerimizi ayrıştırmalı
 3. Geri dönüşüm kutuları kullanmalı
 4. Çevreye zarar vermeden sanayileşme ve şehirleşme kurmalı
 5. Çocukları ve insanları çevre koruması konusunda bilinçlendirmek ve eğitim verilmeli
 6. Doğal çevre alanlarının korunması için kamuoyu oluşturarak destek vermeli
 7. Doğa içerisine kurulan baraj, park, hayvanat bahçesi akvaryum, köprübinalar gibi yapay çevrelerin oluşumu sırasında ağaç kesimine ormanın yok edilmesine
 8. Doğada yaşayan canlıların yaşam alanlarının yok edilmemesini dikkat edilmeli buna göre uygun projelerle bu yapılar yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Çevremiz bizim için çok kıymetlidir.çevremizin temiz olması yeşilliklerle ve ağaçlarla dolu olması insan sağlığına kadar etkilediğini bilmeliyiz. Çevremizi temiz tutmak düzenli tutmak ve bakımlı tutmak bizim elimizdedir. Kullandığımız bahçe ve parklarda yollarda yürürken veya okul bahçelerinde yerlere çöp atmamali çöp atanları nazik ve kibar şekilde uyarmalıyız.çevremizde boş bulunan kurak bölgeleri ağaçtandır arak çevremizde temiz hava katkısı sağlayabiliriz. Çevremizde bulunan birçok ürünleri geri dönüşümü atarak çevremizin daha temiz olmasını sağlayabiliriz.cam plastik ve karton gibi geri dönüşümü sağlanabilen ürünleri geri dönüşüme kazandırarak çevremizin temiz ve güzel kalmasın sağlayabiliriz.denizlere atılan plastik kağıt ve cam gibi ürünler denizde yaşayan birçok canlılara zarar verdiğinden bilmemiz gerekmektedir.bu yüzden kullandığımız herhangi bir ürünü çöp veya geri dönüşüm kutusuna atarak çevremizin temiz ve ferah kapanmasını sağlayabiliriz.

 2. Çevremizi temiz ve düzenli görmek istiyorsak uyulması gereken birkaç kurallar vardır. Çevremizin temiz olması için yerlere çöp atmamalıyız yere çöp atanları kibar ve nazik bir şekilde uyarmalıyız.denizlere atılan karton plastik cam gibi çöplerin denizdeki hayvanlar ne kadar zarar verdiğini bilmeliyiz. Tüketmekte olduğumuz birçok ürünler geri dönüşümü sağlanabilir.geri dönüşümü sağlanan plastik naylon cam gibi ürünleri geri dönüşüme çevremizde bulunan ve boş yerleri ağaçtandır arak hava kirliliğini önleyebiliriz. Ağaçlar oksijen kaynağı olduğu için çevremizi ağaçlandırdı ımız zaman sağlığımızda da önemli değişiklikler olduğunu görebiliriz.

 3. Çevremizin temiz ve düzenli olmasını istiyoruz uzak yerlere çöp atmamalıyız ve geri dönüşümü destekleyecek çalışmalar yapmalıyız.

 4. Geri dönüşümünü sağlayabileceğimiz plastik cam gibi ürünleri geri dönüşüme kazandırarak çevremize katkıda bulunabiliriz.mesela çevremizde bulunan boş ve kurak yerleri ağaçlandırarak çevre ve güzelliğini katkıda bulunabiliriz. Denizlere attığımız herhangi plastik naylon ve cam gibi ürünlerin denizde yaşayan hayvanlar ne kadar zarar verdiğini tahmin bile edemezsiniz. Çevremiz ne kadar güzel ve düzenli olursa biz de bu kadar mutlu oluruz. Bu sebeple çevremizi temiz tutmalıyız. Çevremizin temizliği ve düzeni bizim sağlığımız için çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.