4. Sınıf Türkçe

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 91-92-93-94-95 Cevapları KOZA Yayıncılık

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 91-92-93-94-95 Cevapları KOZA Yayıncılık

4.Sınıf KOZA Yayıncılık Türkçe Ders Kitabı 91-92-93-94-95. Sayfa Cevapları Sevgi Çelengi

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları KOZA Yayıncılık

Hazırlık

Soru : En sevdiğiniz kişiler kimlerdir? Bu kişileri neden seviyorsunuz?
Cevap: En sevdiğim kişiler dostlarım ve ailem olarak ifade edebilir. En çok sevdim kişiler arasında Annem ve babam ve kardeşim gelmektedir.

Çünkü bunlar karşılıksız bir şekilde beni sever ve korurlar.  Dostlarımı ise beni aynı şekilde korur ve karşılıksız bir şekilde yanımda durur duygularımı paylaşıyorum ve bana yardımcı oldukları için bunları çok severim.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları KOZA Yayıncılık

1. ETKİNLİK

Soru : Aşağıdaki bilmecelerin cevaplarını şiirde geçen kelimelerden yararlanarak bulunuz. Bu kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizi bilmecelerin yanındaki noktalı yerlere yazınız. Tahminlerinizin doğruluğunu kontrol etmek için sözlükteki anlamlarıyla karşılaştırınız.


Kutu kutu odalar
İçinde ne güzel
Oyuncaklar kitaplar
Oyun oynar
Şarkı söylerler
Öğretmenler çocuklar

Cevap : Sınıf: Derslik, eğitim görülen ortam


Başlatır o heceden
Çıkarır hep yüceden
Çok oğlu kızı var
Ne de tatlı sözü var

Cevap : Öğretmen: Mesleği bilgi öğretmek olan kimse, hoca, muallim, muallime


Uçar dağ gezer
Uçar bağ gezer
Uçar iliksiz
Uçar kemiksiz

Cevap : Kelebek: Pul kanatlılardan, vücudu, kanatları ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türleri olan böceklere verilen genel ad


İçinde kalırsa küçülür
Paylaştıkça büyür.

Cevap : Sevgi: İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları KOZA Yayıncılık

2. ETKİNLİK

Soru : Şiirin içeriğiyle ilgili üç soru yazınız. Soruları arkadaşlarınıza yöneltiniz. Onların verdikleri doğru cevapları aşağıdaki yazma alanına yazınız.
Cevap :

  1. Şiir bizlere neler anlatmaktadır?
  2. Şiirin duygusu nedir?
  3. Şiirin teması nedir?

3. ETKİNLİK

Soru : Şiirin ana duygusu nedir? Bu ana duyguyu en iyi yansıtan resmi işaretleyiniz. Belirlediğiniz resmin ana duyguyu en iyi şekilde yansıttığı düşüncesine varmanızın nedenini açıklayınız.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 91-92-93-94-95 Cevapları KOZA Yayıncılık
“4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 91-92-93-94-95. Sayfa Cevapları Koza Yayınları”

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları KOZA Yayıncılık

5. ETKİNLİK

Soru : Hayvanlar, konuşamamalarına rağmen sevgilerini beden dilleriyle ifade edebiliyorlar. Siz, sevdiklerinize karşı sevginizi gösterirken beden dilinden faydalanıyor musunuz? Beden dilinin anlatmak istediğimiz duyguya katkısı nelerdir? Konu hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmanız esnasında öğretmeninizin rehberliğinde tahtaya çıkarak canlandırma yapabilirsiniz.
Cevap: Günlük hayatta iletişim kurarken sevdiklerimize karşı sevgimizi gösterirken Beden dilini Elbette sürekli olarak kullandığımızı söyleyebiliriz.

Beden dilini anlatmak istediğimiz duyguları ifade etmek de büyük katkılarının olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki Beden dili ile beraber insanlarla daha iyi bir şekilde iletişim kurabilir duygularımızı daha rahat bir şekilde ifade edebilir ve İletişimde en iyi verimi alarak karşıdaki kişiye kendimizi anlatmamız sağlanabilir. Bunun için sürekli olarak konuşmalarımızda Beden dilini kullanarak iletişim de büyük yol kat etmemiz büyük önem taşımaktadır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları KOZA Yayıncılık

6. ETKİNLİK

Soru : Annenize, babanıza ya da başka bir büyüğünüze duyduğunuz sevgiyi anlatan bir şiir yazınız.
Cevap:

Yaz demez kış demez bizim için dövünür
Ramazan gelse evinde bir iftar edemez
El bayram yapar dügün eder
Benim babam çalışırda gülemez.

Akşam olur gün batar eve yorğun düşer
Bir sarılır bir güler yorğunluğu gider
Canım babam ne güzel güler
Yine gel dünyaya özledi babam.


Soru : Aşağıya yazdığınız şiirinizin içeriğine uygun bir resim yapınız.
Cevap :

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 91-92-93-94-95 Cevapları KOZA Yayıncılık
“4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 91-92-93-94-95. Sayfa Cevapları Koza Yayınları”

Sonraki Derse Hazırlık

Soru : Aile büyüklerinizden birinin pişmanlık yaşadığı bir anısını defterinize yazınız.
Cevap:

Aile Büyüklerimizden dedemle konuştuğum zaman en büyük pişmanlığı arasında kızlarını okula göndermemesi olarak kabul edilebilir.

Dedem geçmiş dönemlerde yalan imkansızlıklar ve kız çocuklarının okula gönderilmemesi gibi psikoloji etkisinde kaldığından dolayı kız çocuklarını okula göndermemiş ve onların eğitimini aksatmıştır.

Dedem şu anda keşke onları okula gönderseydin de ekmek bulamasaydın diyordu Çünkü kız çocukları daha zeki olarak birçok önemli mevkiye geldiği zaman ailesini ve onu gururlandıracak ağını yeni yeni öğrenmeye başladı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Anne baba ve büyüklerimize sürekli olarak saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşmamız gelenek ve göreneklerimiz ve Yüce Allah Celle Celalühü rızasını kazanmanın açısından büyük önem taşımaktadır büyüklerimize sevgi ve saygı ile yaklaştığımız zaman onların mutluluğu ve Aramızdaki var olan ilişkiler gelişeceğini den dolayı sürekli olarak aile bağlarının güçlü bir şekilde sağlanmasına katkı sağlayacaktır İşte bu neden de büyüklerimize sevgimizi ve saygımızı göstererek bir aile olarak gelebilecek tehlikelere karşı dimdik durmak ve aile bağlarını güçlendirerek sıkı bir ilişki içerisinde olmamız aile yapısının güçlenmesi ve bunun sonucunda milletin güçlenmesi milletin güçlenmesi sonucunda devletin güçlenmesi gibi bir mekanizma olduğunu unutmamak ile beraber büyüklerimize saygı içerisinde olmalıyız.

  2. En sevdiğim kişiler anne ve babamdır.daha sonra sevdiğim kişiler arasında eklenen kardeşlerimi de en sevdiklerim arasındadır. Annen beni doğru büyütün binlerce emekliler ve çileler harcayarak beni bu yaşıma kadar getirmiştir. Babam ise bizi her zaman koruyup kollar çalışır evin ihtiyaçlarını giderir ve bize eğitmekle Özen gösterin bizi büyüten aile bireylerimiz den bir tanesidir. Anne ve babamızın hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz. Anne babalarımıza saygılı olmalı onları incitecek hal ve davranışlarda bulunmamamız.anne ve babalarımız yaşlandıktan sonra bakıma muhtaç oldukları için onları göz etmedi onlar yardım etmedi hiç saat bakımlarını yapamıyorlar sabunları gidermeli herhangi bir ihtiyaçları varsa karşılamalı ve onlara karşı hoşgörülü ve saygılı olmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.