5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170-171-172-173 Cevapları MEB Yayınları

Göster

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Yaşadığım Yerin Ekonomiye Katkısı Cevapları Sayfa 170, 171, 172, 173


Yaşadığım Yerin Ekonomiye Katkısı Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı


Soru : Günlük hayatımızda çeşitli ürünler satın alırız. Satın aldığınız ürünleri inceleyiniz, hepsi ülkemizde mi üretilmiştir? Söyleyiniz.


Cevap: Hayır. Bütün ürünler ülkemizde üretilmemiştir. Bazı ürünler dış ülkelerden ithal edilmiştir.


Soru : İthalat ve ihracatın ne olduğunu örnek vererek açıklayınız.


Cevap: İthalat ve ihracatın ne olduğunu örnek vererek açıklayınız.
Ülkeler arası ticaretler için kullanılan iki terimdir ithalat ve ihracat. Kısaca bir ülke kendisine mal alıyorsa ithalat, ülke kendisi diğer ülkelere mal satıyorsa ihracat yapmış olur.
İthalat: Bir ülkenin kendi üretemediği ya da üretiminin yeterli olmadığı durumlarda diğer ülkelerden bu açığı karşılamasıdır.

  • Araba üretimi olmadığı için Türkiye diğer ülkelerden araba ithalatı yapar.
  • Üretilen ilaçlar yeterli olmadığından ilaçları da diğer ülkelerden ithal ederiz.

İhracat: Ülkenin kendi ürettiği ve fazla olan ürünleri ihtiyacı olan diğer ülkelere satmasına ihracat denir.

  • Türkiye’de üretilen fındığın yurt dışına satılması.
  • Ülkemizin lider konumda olduğu tekstil ürünlerini de en çok ihracat yaptığımız ürünlerdendir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 171 Cevabı


Peştamal Dünya Pazarına Açıldı

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesinde 650 yıldır geleneksel yöntemlerle üretimi sürdürülen el dokuması peştamal, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Avustralya gibi ülkelere ihraç ediliyor. Yöre sakinleri, geleneksel yöntemle üretilen peştamalın yıllarca renk kaybetmeden kalabilmesi, tamamen pamuk olması, havludan hafif olması, hanımların çantasında fazla yer kaplamaması nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Dokudukları kumaşın Truva gibi tarihî filmlerin kostümlerinde kullanıldığını belirten yöre sakinleri, Osmanlı’dan bugüne bu geleneği sürdürdüklerini, ürettikleri ürünlerin büyük çoğunluğunu ihraç ettiklerini söyledi.


Soru : Denizli’de üretilen peştamalın Denizli’nin ve ülkemizin ekonomisine katkısı ne olabilir? Açıklayınız.


Cevap: Denizli’de yer alan halkın ekonomik olarak güçlenmesini sağlamaktadır. Ülkemiz açısından döviz girdisi sağlanarak ekonomik olarak güçlenmesi ve kültürümüzün tanıtılmasına katkı sağlamaktadır.


Komşuların Mutfak Alışverişi Edirne’den

Edirne, hafta sonları Bulgaristan ve Yunanistan’dan alışveriş için günübirlik gelen komşuları ağırlıyor. Yunanlılar ekmek, yufka, baklava almadan dönmüyor. Valilik ve Edirne Ticaret Odası, ‘‘AB ile Sınır Ötesi İşbirliği Çalışmaları’’ kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan’la yeni projelere hazırlanıyor. Sınır ticareti Edirne ekonomisinin itici güçlerinden biri. Bulgaristan ve Yunanistan’dan vize almadan günübirlik gelenler, sebzeden ekmeğe, deriden tavuğa birçok ürünü satın alıyor. Edirne sebze meyve hali neredeyse her gün kapılarını ‘‘bagaj ticareti’’ yapan Bulgarlarla açıyor. Hafta sonu tarihî Alipaşa Çarşısı’na gittiğinizde Türkçe Yunancaya karışıyor. Hal ve çevresindeki dükkânlar Bulgarca, Alipaşa Çarşısı ve çevresi Yunanca tabelalarla dolu.


Soru : Edirne’nin Yunanistan sınırında olması kentin ekonomisini nasıl etkilemiştir? Söyleyiniz.


Cevap: Ürünlerin kolay bir şekilde komşu ülkelere satılmasına katkı sağlamıştır. Bu sadece üreticiler kolay bir şekilde ürünlerini satarak ekonomik olarak kazanç elde etmektedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı


Köylülere 1 milyon TL Kazandırdı

Ormanlık alanlarda doğal ortamda yetişen, genellikle ilaç sanayisi, başta olmak üzere kimya, boya, kozmetik gibi birçok alanda ham madde olarak kullanılan defneden, bu yıl orman köylülerinin 1 milyon TL civarında gelir elde ettiği bildirildi. Adana Orman Bölge Müdürü, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, odun dışı orman ürünlerinde Türkiye’nin önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi. Toplandıktan sonra İzmir’e gönderilen ve buradan da Avrupa ve ABD’ye ihraç edilen defne yaprağının üretiminde Türkiye’nin dünyada ilk sırada yer aldığını anlatan Bölge Müdürü, defnenin birçok alanda kullanıldığını kaydetti.


Soru : Köylüler Adana’nın hangi ürününü ekonomiye kazandırmıştır? Bunu yaparken Adana’nın hangi coğrafi özelliğinden faydalanmışlardır? Söyleyiniz.


Cevap: Köylüler Adana’nın defne yaprağı ürününü ekonomiye kazandırmıştır.  İklim, konum gibi coğrafi özelliğinden faydalanmışlardır.


Arap Turistlerin Tercihi Doğu Karadeniz! Tabelalar Bile Değişti…
Ormanlık alanlarda doğal ortamda yetişen, genellikle ilaç sanayisi, başta olmak üzere kimya, boya, kozmetik gibi birçok alanda ham madde olarak kullanılan defneden, bu yıl orman köylülerinin 1 milyon TL civarında gelir elde ettiği bildirildi. Adana Orman Bölge Müdürü, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, odun dışı orman ürünlerinde Türkiye’nin önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi. Toplandıktan sonra İzmir’e gönderilen ve buradan da Avrupa ve ABD’ye ihraç edilen defne yaprağının üretiminde Türkiye’nin dünyada ilk sırada yer aldığını anlatan Bölge Müdürü, defnenin birçok alanda kullanıldığını kaydetti.


Soru : Sizce Arap turistler neden Karadeniz’i tercih etmiş olabilirler? Tartışınız.


Cevap: Arap turistler doğa güzellikleri ve tarihi güzellikleri nedeniyle Karadeniz’i tercih etmiş olabilirler. Doğal yürüyüş parkurları, endemik çeşitlilik, şelaleler, göller, tarihî ve kültürel yapıları nedenleri arasında örnek verilebilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 173 Cevabı


Isparta’dan 30 Milyon Avroluk Gül İhracatı

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini Isparta karşıladı. Gül yağı üretiminden 30 milyon avro gelir elde edildi. Türkiye’nin gül ürünlerinde lider konumda bulunduğunu dile getiren Gül ve Gülyağı Satış Kooperatifi (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü şöyle konuştu: ‘‘Elde edilen gülden yaklaşık bin 300 kilogram gül yağı ile 15 ton civarında katı gül yağı elde edildi. Bu üretim miktarı dünyadaki parfümeri sektörünün ihtiyaçlarını dikkate aldığımızda önemli bir kısmının Isparta’dan karşılandığı anlamına gelir. Bu yönüyle de Türkiye, gül ürünlerindeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor.’’ Gülün sadece bölge ekonomisine değil, Türkiye ekonomisine de çok büyük katkı sağladığını anlatan Genel Müdür, bölgeden başta Fransa olmak üzere ABD, Kanada, Japonya ve Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu 15 ülkeye ihracat yapıldığını kaydetti.


Soru : Ispartalılar gül ürünlerinin ihracatını artırmak için ne tür çalışmalar yapabilirler? Tartışınız.


Cevap: Ispartalılar gül ürünlerinin ihracatını artırmak için ne tür çalışmalar yapabilirler? Tartışınız.
Isparta ilimiz yetiştirdiği güllerle meşhurdur. Bu güllerin ihracatı yapılmakla birlikte mevcut ihracat hacmini arttırmak için bazı projeler yapılabilir. Öncelikle Isparta güllerinin özelliklerinin anlatan reklam filmleri çekilebilir. Reklam panolarına reklam afişleri hazırlanabilir. Yurt dışında gülün kullanımı olan fabrikalara numuneler gönderip Isparta gülünün kalitesi gösterilebilir. Valilik ve belediyelerin ortak çalışmaları sonucu gülü ve gül kullanılarak yapılan ürünlerinin tanıtan uluslararası festivaller organize edilebilir. Kısacası bizim güzelliğini bildiğimiz Isparta güllerini dünya çapında tanıtacak projeler yapmak güllerin ihracatını arttıracaktır.


Sıra Sizde


Aşağıdaki soruları okuyarak cevaplarını yazınız.


1. Yaşadığınız yerin ülke ihracatına katkısı nedir? Araştırarak yazınız.


Cevap: Yaşadığınız yerin ülke ihracatına katkısı nedir? Araştırarak yazınız.
Yaşadığımız yer Büyükşehir Belediyesi olmasından dolayı ülkemizde ihracatına büyük katkılar sağlamakla beraber Sanayi hizmet bankacılık eğitim demir çelik gibi birçok faaliyette ekonomisine büyük katkılar sağladığını ifade edebilirim.
Sanayi ve Ulaşım olanaklarının gelişmiş olmasından dolayı deniz taşımacılığı ile beraber birçok ürünün kolay bir şekilde ihracata etkisi sağlanmaktadır.
Daha çok işlenmiş tarım ürünleri işlenmiş elbise ve işlenmiş birçok ürünün satıldığı tarım ürünlerinin kurutularak katma değer kazandırılması hizmet sektöründe ve eğitim sektöründe birçok alanda ve sağlık alanında paylaşılan bilgiler ve üretilen ürünler ile beraber Ülke ekonomisi ciddi bir şekilde katkı sağlamaktadır.


2. Yukarıda okuduğunuz örneklerde olduğu gibi sizin yaşadığınız yerde de ihracat gelirlerimize katkı sağlayacak çeşitli ürünler ve imkânlar vardır. Bu konuda bir araştırma yapınız. İhracatı artırmak için başka neler yapılabileceğini düşünerek fikirlerinizi yazınız.


Cevap: Yaşadığınız yerde de ihracat gelirlerimize katkı sağlayacak çeşitli ürünler ve imkânlar hakkında bir araştırma yapınız.
Yaşadığımız yerde ihracat gelirine katkı sağlayacak ürünlere Örnek vermek gerekirse tarım alanında Sanayi alanında ve hizmet alanında birçok faaliyet ihracatımızda katkı olarak katkı sağlayarak milli değer oluşturmaktadır.
Tarım alanında yapılmış olan meyve sebzelerin yaş olarak ve kurutulmuş olarak satılması sonucunda ihracattan büyük gelirler elde edilmektedir.
Sanayi alanında üretilen Demir atık maddeler yan sanayi ürünleri gibi birçok ürünler üretilerek ihraç edilmekte ve döviz girdisi elde edilmektedir.
Hizmet sektöründe ise sağlık faaliyetleri turizm faaliyetleri e eğitim faaliyetleri gibi birçok faaliyet İhraç edilmesi sonucunda büyük gelirler elde edildiğini ifade edebiliriz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Yaşadığımız bölgede iklim şartlarına göre yetiştirilmiş olan ürünler veya sanayi alanında yapılan gelişmeler sayesinde üretilen tüm ürünler çeşitli birçok alanda yapılmış olan tekstil ürünlerinin bölgemizde yetiştirilir olması ayrıca doğal tarım kaynaklarına sahip olduğumuz tüm ürünlerin bölgemizden çıkıyor olması bölgemizdeki bu gibi olanakların bilgi ekonomisi kadar faydalı olduğunu söyleyebiliriz Ayrıca bu gibi ürünlerin insan hayatına etkileri de bilinmektedir çeşitli ürünlerin ülkemizde yetiştiriliyor olmazsa yerli malının karşılanması için yeterli olması için gereklidir ülkemizde çeşitli olanaklar sayesinde Türk malının üretilmesi ve birçok kaynaklar sayesinde Türk malının ihtiyaç karşılaması elbette ki bölgemizin ekonomik olanakları için oldukça önemli olan bir sistemdir.

  2. Bence çok güzel olmuş ellerinize sağlık ama çok uzun yazılar biraz kısaltılsın öne çıkması için

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.