7. Sınıf Fen Bilimleri

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 109-110 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Atomun Yapısı Cevapları Sayfa 109, 110


Atomun Yapısı Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları


Etkinliğin Yapılışı


  1. Balonu şişiriniz.
  2. Şişirdiğiniz balonu saçınıza yaklaştırarak gözlemleyiniz. (Aynı etkinliği plastik çubuk kullanarak da yapabilirsiniz.)
  3. Bir de balonu yünlü kumaşa sürtüp ardından saçlarınıza dokundurarak tekrar gözlemleyiniz.

Soru : Başlangıçta saçlarınızı çekmeyen balonun kumaşa sürtündükten sonra saçlarınızı çekmesinin nedeni sizce ne olabilir?


Cevap: Başlangıçta saçlarınızı çekmeyen balonun kumaşa sürtündükten sonra saçlarınızı çekmesinin nedeni elektriklenme olabilir.


Soru : Gözlem sonuçlarınızı arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap: Balon, yünlü olan bir kumaşa yeterli kadar sürüldüğünde kinetik yükle yüklenmektedir. Balon içerisinde barındırdığı enerjisi sonucunda koldaki kıllar veya saçımızı yaklaştırdığımızda elektriklenme meydana gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. atomlarda elektriklenme olayı bir maddeler öbür maddenin çok fazla temas etmesi veya sürtünmesi sonucunda meydana gelmektedir örneğin Yeni bir kazak ya da pantolon giydiğimizde battaniye ile örttüm büyümüş zaman battaniye ile sürtünme meydanıyla veya dokunma gerçekleştiği zaman elektriklenme meydana gelmektedir günlük bir elbise gittiğimiz zaman herhangi bir günlük yiyen insanla temas ettiğimiz veya kollarımızın birbirine sürtünmesi sonucu elektriklenme de yine gözlenebilir bunlara farklı örnekler vererek bu konuyu anlamak ve öğrenmek mümkündür zaten sizin verdiğiniz deneyler ve araştırmalar sonucunda bu konuyu anlamak ve öğrenmek daha basit bir hal aldı bu yüzden size minnettarım

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.