7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı İdeal Bir Eş Olarak Peygamberimiz  Cevapları Sayfa 70, 71


İdeal Bir Eş Olarak Peygamberimiz Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 70 Cevapları


Hz. Aişe (r.a.), Allah Resulü’nün güzel davranışlarından birini şöyle anlatıyor: “Resulullah ile bir yolculuğa çıkmıştım. Peygamber Efendimiz bir yerde ashabına ilerlemesini söyledi. İkimiz arkada kalınca bana “Gel seninle yarışalım.” dedi. Koşmaya başladık ve ben onu geçtim. Aradan birkaç yıl geçmiş ben de biraz kilo almıştım. Yine bir yolculuğa çıktık. Peygamber Efendimiz, ashabına ilerlemesini söyledi ve biz geride kalınca yine yarış yaptık. Bu defa Allah Resulü beni geçti. “İşte, şimdi ödeştik.” dedi. (Ebû Dâvûd, Cihad, 61.

Soru : Yukarıdaki metinden hareketle Peygamberimizin bir eş olarak örnek davranışlarını belirleyerek arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Peygamber efendimiz kadınlara hep saygı göstermiş ve kıymet vermiştir. Erkeklerden ayrı tutmamış ve eşit olduğuna inanıp öyle yaşamıştır.
Bundan dolayı eşlerine de çok kıymet verip saygı göstermiştir. Kadınların ezilmesine izin vermemiştir. Bunu yukarıdaki hadisten de görebiliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem örnek bir eşti eşlerine ev işlerinde yardım eder güzel sözler de bulunur ve onları çokça sever ve sayardı. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ahlaki ve örnek davranışları ile hem sahabeleri hem Müslümanlara hem de ehli beytine örnek olmayı başarmıştır. Bunların en güzel örneklerinden biri iyi bir eş olmasıydı. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hem eşlerine iyi davranır hem de çocukları çok severdi

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.