8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 126-129 Cevapları Tutku Yayınları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Şehit Sahabiler Cevapları Sayfa 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133


Şehit Sahabiler Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 126 Cevapları


Soru : Şehit sahabiler olmasa İslam dini geniş bir coğrafyada yayılabilir miydi? Düşüncelerinizi ifade ediniz.


Cevap: Yayılamazdı. Çünkü şehit olan sahabiler İslam dinini yaymak için savaşmışlardır. İslam’ı ne kadar yayarsalar o kadar çabuk büyüyeceğini düşündükleri için canlarını hiçe sayarak bu dava uğruna şehit olmuşlardır.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 129 Cevapları


Soru : İslam’da şehitlik ve vatan savunmasının önemiyle ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızı dijital ortamda bir sunu hâline getiriniz ve bunu sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: “Onlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet ve savaş atları hazırlayın. Onlarla Allah’ın düşmanını, sizin düşmanınızı ve bunlardan başka sizin bilmediğiniz fakat Allah’ın bildiği diğer düşmanları korkutursunuz. Allah yolunda her ne harcarsanız karşılığı size tam olarak ödenir. Size zulmedilmez.” (Enfâl, 8/60.)
Şehitlik İslam dininde önemli bir mertebedir. Vatanını savunmak, doğru yolda olup gerekmedikçe insanları öldürmeden yapılan savaşlarda şehit olanlar Allah katında günahları affedilecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem döneminde yaşamış olan Müslümanlığı tanıyan Müslüman iman etmiş peygamber efendimizin görüp Müslümanlık için mücadele etmiş sahabeler arasında şehit olanları da vardır. Nitekim sahabeler cennetin en güzel köşesini hak etmişlerdir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şeyi sahabeler hakkında müjdeler vermiştir. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ile beraber Müslümanlığı yaymak için ve Müslümanların yayılmasını desteklemek için canını seve seve veren şeyi sahabeler kıssalarda vermiş oldukları mücadelelerine örnek alacağımız yaşam biçimleri sürmüşlerdir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.