Ders Notları

Aşırı miktarda tuz tüketimi ve kontrolsüz bir şekilde ağrı kesici kullanımının boşaltım sisteminin sağlığına olan olumsuz etkileri nelerdir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Aşırı miktarda tuz tüketimi ve kontrolsüz bir şekilde ağrı kesici kullanımının boşaltım sisteminin sağlığına olan olumsuz etkileri nelerdir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Vücutta tuz dengesini böbrekler sağlamaktadır . Alınan tuzun yaklaşık yüzde 99.5’i böbreklerden geri emilir.
Fazla miktarda tuz tüketilmesi durumunda böbrekler su ve tuz dengesini sağlamakta zorlanır, zaman içinde kan basıncı yüksekliği ile birlikte böbrek görevini yerine getiremez hale geliyor sonuç olarak olumsuz etkiler gelişiyor. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok fazla tuz tüketimi elbetteki boşaltım sistemini ve diğer organlarımızı sistemlerimizde de ciddi ciddi şekilde etkilemektedir aynı şekilde orantısız bir şekilde ağrı kesici içmek vücudumuzun sağlığına ciddi şekilde bozan bir davranış biçimidir. Doktorumuz tavsiye etmediği sürece ağrı kesici tüketimine dikkat etmeliyiz ağrı kesici çünkü kesin bir çözüm değildir ve vücudumuza çok fazla alındığı zaman çeşitli hastalıkları oluşturabilmektedir aynı şekilde çok fazla ve gereksiz bir şekilde yediğimiz zaman oluşabilecek birçok hastalığın gelebileceğini söyleyebiliriz. Sağlığımız için tuz tüketimini veya dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmeli elbette ki ağrı kesici alımını da dikkatli bir şekilde yapmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.