Ders Notları

“Dostluk” konulu bir hikâye yazınız.

7. Sınıf Türkçe MEB Yayınları “Dostluk” konulu bir hikâye yazınız.  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Dostluk” konulu bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Denizde Dostluk

Arkadaşımla bir gün balık tutamaya gittik. Çok güzel balıklar tutmayı hayal ediyorduk. Ancak işler umduğumuz gibi gitmedi. Arkadaşımla birlikte biraz daha ileri taşların olduğu kısma gitmeye karar verdik. Aniden ayağım kayrak denize düştüm. Dostum, yüzmeyi bilmemesine rağmen atlayarak beni çırpınmaktan kurtardı. Dostlukların ne kadar önemli olduğunu o gün anlamış oldum.


“Dostluk” konulu bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir gün iki dost köy varmış. Birbirleriyle sürekli olarak aile bağları güçlendirilmiş bütün işlerde beraber hareket ederlermiş. Bir gün bölgelerini kuraklık vurdu. İki köy de zor zamanlar geçiriyordu. Dost köylerin insanların bir araya gelerek neler yapmaları gerekir diye düşündüler. Dost köyler dağın tepesinde bir su gözünün olduğunu biliyorlardı. Erkekler iş bölümü yaparak dağın gözünde ki suyu getirmek için çalıştılar. O sırada kadınlar ise köy işleri beraber bir şekilde yapar ve erkeklere de yemek yapar ve gönderdiler.

Gözde var olan su köye geldi. Köylüler dostlukların nişanesi olarak gözün etrafına ağaçlar ektiler ve buna dostluk yolu adını verdiler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir insanın güvendiği bir dostu olması hayata bakış açısını ve hayata olan pozitif duygularını korunmuş ve benimsemiş olur. Dostunuz hangi özellikleri ve hangi sahip olursa olsun zor günlerimizde ve zor zamanlarımızda güvenebileceğimiz bir kapının olması bizleri güveneceğim iz bir dost olması mutlu eder. Dostluğumuzu hataları ile ve olduğu gibi kabullenmek daha iyidir. Dostkar dünyada sahip olacağımız en kıymetli varlıklardır. Dost dostun yardımcısı ve dayanağıdır. Dostlarımız bizler için çok kıymetlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.