Eğitici Yazılar

Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz atasözünün anlamı

TDK Sözlüğü Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz atasözünün anlamı bağlığının sözlük anlamını kısaca ele alacağız.


Atasözünün Anlamı : Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz atasözü insan gereksinimlerini kendisi sağlamalıdır. Bazen bunları başkası sağlayabilir ama, bu hem sürekli olmaz, hem de bizim istediğimiz zamanda elimize geçmez anlamında kullanılmaktadır.


Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz atasözünün anlamı ile ilgili cümleler


  1. Başkaları her zaman gereksinimlerini sağladığı için ona elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz dedi. 
  2. Parası olmasına rağmen herkes ona istediği zamanda gereksiz yere bir şeyler alıyordu. Bunun üzerine kuzeni ona elden gelen öğün olmaz,o da vaktinde bulunmaz dedi. 
  3. Herkesin ona istediği vakitte istediğin şeyi alabileceğini sanıyordu.Ama babası ona elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz dedi. 
  4. Amcasının ona yarın hemen telefon alacağını sanıyordu ama kuzen ona elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz dedi. 
  5. Kendi gereksinimlerini kendisi karşılaması,herkes ona istediği her şeyi alamayacağını bilmesi için annesi ona elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanlar her zaman ihtiyaçlarını kendi karşılama yolları bulmalı kendileri çalışarak ve kendi işlerinde becerilerinde kendilerini geliştirerek çalışma yollarını bulmalı asla kimseye dayanarak ve hazıra dayanarak geçinmeyi düşünmemeli diller çünkü insanlar kendi geçimlerini sağladıkları zaman çeşitli birçok işlere gider ve bu işlerde belirli bir gelirler kazınarak günlük hayatlarında geçirmeye çalışırlar başka bir ihtimal dayanarak borç alarak veya insanlardan çeşitli yollarla para alarak ya da hazıra dayanarak yaşamak doğru bir davranış olmadığından dolayı bu bize elbette ki ömrümüz sonuna kadar devam edecek bir imkanlarida bulamayacağını bilmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.