Ders Notları

Kendinizi çoğu meselede demokratik davranan birisi olarak tanımlayabilir misiniz? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kendinizi çoğu meselede demokratik davranan birisi olarak tanımlayabilir misiniz? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kendinizi çoğu meselede demokratik davranan birisi olarak tanımlayabilir misiniz? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kendimi çoğu meselede demokratik davranan biri olarak görüyorum. Arkadaşlarımda beraber vakit geçirdiğim  sırada onların düşüncelerine saygı duyuyorum. Onlarla beraber ne yapmak istediğimize ortak karar veriyoruz. Aramızda çıkan meselelerde adil olmaya çalışıyorum.


Kendinizi çoğu meselede demokratik davranan birisi olarak tanımlayabilir misiniz? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Evet. Ben kendimi çoğu meselede demokratik davranan biri olarak görüyorum. Aile içerisinde ailemin görüşlerini de önemsiyorum. Bir şey yapmak istediğim zaman aileme danışıyor ve onların fikirlerine de saygı duyuyorum. Aileme yardımda bulunuyorum. Arkadaşlarımla olduğumda ise ortak kararlar almaya dikkat ediyorum. Arkadaşlarımla bir yere gitmeye veya birşey yapmaya karar verdiğimiz zaman çoğunluğun görüşüne göre hareket edilir. Benim istemediğim bir görüş olsa bile çoğunluk bunu istediği için , üzülsem de arkadaşlarıma uyuyor ve onlarla geçirdiğim zamanın tadını çıkarıyorum. İnsanları incitmemeye ve insanların hakkını gasp etmemeye özen gösteriyorum.  Her insanın belli hakları vardır. Kimsenin bu hakları ihlal etme hakkı yoktur. Irkı , dini, cinsiyeti ve kökeni ne olursa olsun bence herkes eşittir. Tüm insanlar değerlidir ve herkes aynı haklara sahip olmalıdır. Aynı zamanda her demokrat insanda olması gerektiği gibi bana verilen görev ve sorumluluklara karşı duyarlıyım. Devlete karşı bir görevim olduğu zaman onu yerine getirmekten mutluluk duyuyorum. Bu davranışlar her insanda olması gereken davranışlardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Biz çocukların demokratik bir şekilde davranması ve hareket etmesi pek de mümkün olmayabilir. Çünkü çocuklarım hata yapması eğlenmesi ve çok fazla ve demokratik düşünceleri düşünmesi gereksizdir. Demokratik düşünceler hayatımıza yön vermek ve günlük hayatımızı kullanmamak için çok önemlidir. Yalnız bir çocukların demokratik düşünceleri çok fazla yer almaması ve yavaş yavaş bunu benimsemesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.