Ders Notları

Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları verimli kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz?

3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları verimli kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları verimli kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kişisel bakımımızı yaparken suyu gerektiği kadar kullanmalı, suyu açık bırakmaktan kaçınmalı, malzemelerimizi bakımızdan hemen sonra temizleyerek kurumasını ve pis kalmasını engellemeli böylece daha kolay temizlik ve daha az malzeme kullanmalıyız.

Elektrik gibi kaynakları ise kullandıktan sonra hemen kapatmalı ve yanık ışık bırakmamak gibi basit de olsa kaynaklarımızı koruyan kurallara dikkat etmeliyiz.


“Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları verimli kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Kişisel bakımımızı yaparken kaynakları verimli kullanmak için ellerimizi ve yüzümüzü yıkadıktan sonra suyu kapatmalı ve eğer ellerimizi yıkadıktan sonra ara verip ayağımıza geçiyorsak o arada da suyu kapatmalı ve hazır olduktan sonra suyu tekrar açmalıyız.

Fön makinesi gibi kişisel bakımda elektrik kaynaklarını kullanırken bunları gereksiz yere açmamalı ve işimiz bittikten sonra hemen kapatmalıyız.

Eğer kişisel bakımımızı yaparken elektrik kaynağından yararlanıyorsak ışıkları işimiz bittiği zaman kapatmalı ve açık ışıklar varsa onları hemen söndürmeliyiz.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kişisel bakımımızı yaptığımız zaman su ve elektrik gibi doğal kaynakları her zaman tasarruflu bilinçli bir şekilde kullanmaya özen gösteren bir birey her zaman bilinçli ve güzel davranışta bulunmuş olur. Örneğin dişlerimizi fırçaladığımız zaman suyu boş bir yere açık bırakmamalıyız yalnız ihtiyacımız olduğu zaman suyu açmalı ve ağzımızı yıkamalıyız bunun yanı sıra gereksiz boş yere gündüz gereksiz yere ışıklar açılmamalıdır ışık kapatılmalı ve ışık her zaman gerektiği zaman akşam neyin açılmalıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.