Ders Notları

Teleskopların yapısı ve çalışma prensibi hakkındaki tahminleriniz nelerdir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Teleskopların yapısı ve çalışma prensibi hakkındaki tahminleriniz nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Teleskopların yapısı ve çalışma prensibi hakkındaki tahminleriniz nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Teleskop; gökyüzündeki Gök cisimlerini virgül gezegenleri ve yıldızları yakınlaştırarak incelemeyi sağlayan araçlara verilen isimdir.

Teleskop, bir mercek ya da ayna gibi bir optik eleman sayesinde gelen ışığı büyük bir alandan küçük bir alana toplar. Optik çapı ne kadar büyük olursa o kadar çok ışık toplayıp odaklayabileceğinden, sönük olan cisimler o kadar görünür halde olur.


“Teleskopların yapısı ve çalışma prensibi hakkındaki tahminleriniz nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı, bir cihazdır. Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri içeren bir tüpten oluşur.
Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Bunlardan bir tanesi kırıcı teleskop bir tanesi ise yansıtıcı teleskop adı verilen teleskoplardır.

Yansıtıcı teleskop; uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe verilen isimdir.

Kırıcı teleskop; uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe verilen isimdir.

Teleskobun görevleri; radyasyon toplama, çözümleme ve büyütmedir. Ancak en önemli görevi radyasyon toplamadır. Teleskobun içerisinde apertur diye isimlendirilen mercek ya da objektif aynasının ışık toplama yüzeyi arttıkça ışık toplama gücü de artmaktadır.

Gök cismini inceleyen teleskoplarda ise dünyanın dönüşünü takip edecek yukarı aşağı ve yana hareket etmesi için takip düzenekleri kurulmuştur. Hareketlerin çok hassas olması lazımdır. Atmosfer etkilerini de hesaba katılarak teleskop konumuna hareket yönü verilir. Bu hareketler elektronik devreler ve bilgisayar yardımıyla yürütülür.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri dersimi yapmak için bu sayfayı Ziyaret ettiğim zaman vermiş olduğunuz güzel ve efsane cevaplar sayesinde ödevimi bir saat yerine araştırmak olduğu süre uğraştırmak yerine ödevimi doğru bir şekilde güzel bilgilerle bu sayfada buldum bu sayfadaki bilgi ve cevapları sayesinde öğrenciler çok çalışkan olabilirler ödevlerini güzel bir şekilde tamamlayabilirler yazılılardan yüksek not alabilirler hem de anlamadıkları ödevleri buraya bakarak güzel bir şekilde anlayabilirler sizlere tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.