Ders Notları

Sürtünme kuvvetinin kinetik enerji üzerindeki etkilerini açıklayınız?

7. Sınıf Fen Bilimleri Sürtünme kuvvetinin kinetik enerji üzerindeki etkilerini açıklayınız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sürtünme kuvvetinin kinetik enerji üzerindeki etkilerini açıklayınız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kinetik enerji Hareketli cisimlerin sahip olduğu enerji türü olarak ifade edilmektedir. Cisimlerin sürat birliği ve hareketlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir cisimlerin kütleleri büyüttükçe süratleri de artmakta cisimlerin kinetik enerjisi de artmaktadır sürtünme kuvvetleri cisimlerin birbirinden farklı olarak sürtünmesinden dolayı ortaya çıkan kuvvet ve enerjiye bağlı olduğu ifade edilmektedir. Sürtünme kuvveti cisimlerin yapmış olduğu hareketleri zorlaştırmakta cisimlerin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Sürtünme kuvveti bu yavaşlamadan dolayı Kinetik enerjinin azalmasına neden olabilir kinetik enerjisi de bu azalma ve Kinetik enerjinin başka enerji türüne dönüştüğünü de gösterdiğini ifade edebiliriz.


Sürtünme kuvvetinin kinetik enerji üzerindeki etkilerini açıklayınız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sürtünme kuvveti kinetik enerji üzerine hızlanması ve yavaşlaması gibi birçok etki ettiğini ifade etmemiz doğru olacaktır.

Ilk olarak sürtünme kuvvetinin kinetik enerji arttırılması yönündeki yapılmış olan çalışmalara Örnek vermek gerekirse düz bir alanda yer alan topun hızlı bir şekilde enerjiye maruz kalması sonucunda bu enerjini hızlı bir şekilde daha fazla ilerlemesine neden olacaktır.

Ancak düz olmayan ve sürekli olarak engellendi var olan düz olmayan düzlemler üzerine cisimlere uygulanan kuvvetin Sürtünme kuvvetini arttıracak Bundan dolayı cisme uygulanan kuvvet zaman içerisinde yavaş yavaş bir şekilde ilerleyeceğinden dolayı cisim fazla uzağa gitmeden duracaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Maddeleri uygulanan kuvvet sebebiyle maddelerde sürtünme kuvveti oluşur. 2 maddeyi birbirine sürdüğün zaman kinetik enerji ortaya çıkar. Maddelerin çeşitli kuvvet uygulanarak ortaya çıkardıkları itme çekme sürtünme hızlanma yavaşlama gibi hareketler elbetteki kuvvet sebebiyle ortaya çıkmaktadır ve kuvvet elbetteki hareket yönünü ve maddenin değişimine sağlayabilir sürtünme yöntemi de elbette ki maddelerin herhangi bir madde ile veya kendisi ile birbirine etkileşimini bir şekilde değmesi de ortaya çıkan bir özelliktir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.