Ders Notları

Yurttaş kime denir?

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Yurttaş kime denir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yurttaş kime denir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yurttaş; devlete karşı sorumlulukları olan ve devletin sağladığı haklardan faydalanan kişiye denir. Yurttaş, aynı zamanda aynı vatan sınırları içerisinde yaşayan, aynı devletin verdiği şeylerden faydalanan ve aynı devlete karşı sorumlulukları olan insanlara da denir.


Yurttaş kime denir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yurttaş; Belirli bir toprak parçası üzerinde yaşayıp, devletine karşı sorumlulukları olan ve devletin kendisine verdikleri hakları ile yaşamına devam eden kimsedir. İnsanlar yaşadıkları veya haklarından yararlandıkları devletin vatandaşlarıdırlar. Yurt kelimesinin eş anlamlısıdır. Yurttaş, aynı vatan sınırları içerisinde yaşayan, aynı devletin verdiği şeylerden faydalanan ve aynı devlete karşı sorumlulukları olan insanlara da denir. Bizim vatanımız da Türkiye’ mizdir. Vatanımıza sahip çıkmak en asli görevimizdir. Yurdumuz bizim en güvende olduğumuz alandır. Bu yüzden tarih boyu atalarımız düşmanla savaşmış ve bağımsızlık için mücadele etmiştir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yurttaş denilince aklımıza bir toplulukta yaşayan aynı yurtta kalan ve aynı yurda bağlı olan vatandaşlık vazifesini yapan vatanına bağlı olan insan kesimine denmektedir. Yurttaş olmak vazifeleri yerine getirmek ülkemize olan sorumluluklarımızı bilmek ayrı toplum içerisinde yaşayabilmek için genel birçok ahlaki davranışları benimsemek de elbette ki en temel amaçlardan biridir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.