Ders Notları

Bilim insanının özelliklerini yazınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Bilim insanının özelliklerini aşağıya yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Bilim insanının özelliklerini aşağıya yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Maddeler halinde Bilim insanının özellikleri şunlardır ;

 • Çalışkanlık
 • Azimli olmak
 • Sabırlı
 • Araştırmacı ve Sorgulayıcı
 • Zeki ve akıllı
 • Özgüvenli
 • Disiplinli
 • Meraklı
 • Sorgulayıcı
 • Araştırmacı
 • İleri Görüşlü

“Bilim insanının özelliklerini aşağıya yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Bilim insanlarının birçok özellikleri ve farklı hayat hikayeleri olsa da onların özelliklerini bu başlıklar altında toplamak mümkündür.

Bilim insanının özelliklerinden bir tanesi Çalışkan olmalarıdır. Tembelliğin Büyük başarılar getirdiği hiçbir bilim insanının hayatında görülmemektedir. Çünkü bir insan ne kadar zeki olursa olsun çalışıp çabalamadıkça kendisine başarılar ve bilim insanı olma özelliği altın tepside sunulmaz.

Bilim insanın özelliklerinden bir tanesi disiplinli olmasıdır. Disiplinli olmak insanın sadece başkalarına uygulamış olduğu kurallar değil bilakis kendi hayatını da disiplin ederek düzenli bir çalışma ortamına sahip olmasıdır. Disiplinli insanlar mantıklı hareket ederek duyguların kendine Galip gelmesini engeller böylece zaman zaman hayal kırıklığı veya üzüntü yaşasalar da bu disiplinle çabukça ayağa kalkabilirler.

Bilim insanın özelliklerinden bir tanesi de azimli olmalarıdır. Bazıları sayesinde başarıyı elde etmek için gerekli gücü ve hırsı elde ederler. Bir insanın bilim insanı olmasa bile herhangi bir şeyi elde etmek için azimli olması gerekmektedir. Bilim insanı olmak gibi büyük bir çalışma ve çaba gerektiren bir şeyin azimli olmayan insanların eline verileceği düşünülemez.

Bilim insanın özelliklerinden bir tanesi de sabırlı olmasıdır. Bir başarı veya bir icat veya bir araştırma hemen yapılamaz. Önemli konular böyle hıza getirilirse mutlaka içerisinde yer almak payı veya temeli sağlam olmayan bir ürünün ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Veya başarısızlıklarda sabırsız insanlar başarıyı elde edemeyeceklerini düşündükleri için başarıya ulaşmaları mümkün olmaz. Bu yüzden sabırlı olmak bir insanın başarıyı elde etmesi için ve bilim insanı olması için en önemli özelliklerden bir tanesidir

Bilim insanının özelliklerinden bir tanesi de araştırmacı ve sorgulayıcı olmasıdır

İnsanlar basit bir bilgiyi bile elde etmek için ufak çapta da olsa araştırır ve sorgularlar. Bilginin temel kaynağını ve büyük bilgileri elde etmek için de büyük araştırmalar ve büyük sorgulamalar gerekmektedir. Araştırmacı özelliğe sahip olmayan insanlar veya kendilerinde sorgulama isteği olmayan insanlar sadece verilen bilgi ile yetinir ve başarıya ulaşmak için gerekli olan geniş hukuklara sahip olamazlar.

Bilim insanın özelliklerinden bir tanesi de zeki ve akıllı olmalarıdır. Zeka ve akıl bir insanı başarıya götüren ve başarmasında yardımcı olan en büyük faktörlerden bir tanesidir. Zeki insanlar çok fazla çalışmaksızın birçok bilgiye elde etme özelliğine sahipken eğer bu insanlar akıllı değilseler başarıya ulaşamazlar.  Ancak akıllı insanların ileri seviyede Zeki olmasalar da çalışarak ve akıllarını kullanarak başarıya ulaştıkları ve zekalarının açıldığı görülmüştür.

Bilim insanın özelliklerinden bir tanesi de özgüvenli bir yapıya sahip olmalarıdır. Kendileri de bulan bu özgüven sayesinde başarısızlıklarında Yılmaz veya hayatta başarılı olmak için gerekli özgüveni başkalarından değil kendi iç dünyalarından temin ederler.

Özgüven olmayan insanlar ne kadar zeki ve akıllı olursa olsun başarıya ulaşma yolunda kendi isteselerine yenik düştükleri görülmüştür

Bilim insanın özelliklerinden bir tanesi de ileri görüşlü olmalarıdır. Kendilerinde bulunan bu ileri görüşlülük sayesinde nasıl hareket edeceklerine karar verirler ve başarıyı elde etmek için çalışma gücü elde ederler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bilim adamlarının özelliklerine örnek vermek istediğimiz zaman her zaman araştırmacı deneyince bilgili okumayı seven bilgiyi her zaman araştırarak öğrenmeyi seven bulmuş olduğu icadı veya buluşu her zaman geliştirmek için çaba harcayan başarıya ulaşmak için her zaman azim eden ve her zaman sabırlı ve yetenekli kişilerin hepsinin iyi bir bilim adamı olduğunu görebiliriz yapmış oldukları icatlar bu sayede başarılı olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.