Ders Notları

Halide Edip Adıvar’ın yaşam öyküsünü araştırınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Halide Edip Adıvar’ın yaşam öyküsünü araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
1884 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini özel derslerle almış, daha sonra Üsküdar Amerikan Koleji‘nde eğitim görmüştür. Küçük yaşlardan itibaren İngilizce dersleri aldığı için iyi bir İngilizceye sahipti. İlk çeviri kitabı “Ana” 1897 yılında yayımlandı.
Mili Mücadele‘ye katılmak için Anadolu’ya gitti. Halide Edib’e; Sakarya Savaşı’nda onbaşı, İzmir’in kurtuluşunun ardından da başçavuş rütbesi verildi. Cumhuriyetin ilanından sonra yurtdışına giderek 14 yıl İngiltere ve Fransa’da yaşamıştır. 1939 yılında Türkiye ’ye döndü ve İstanbul Üniversitesi‘ nde görev yaptı. 1950 yılında Demokrat Parti‘den İzmir Milletvekili seçilerek Meclis ’e katılmıştır. Halide Edip Adıvar, 9 Ocak 1964 tarihinde hayatını kaybetti. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8. Sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı Halide Edip Adıvar yaşam öyküsünün araştırmak için Forum sayfa sitesi cevaplarını ziyaret ederek burada milli mücadele’ye destek vermiş ve kendini bu alanda geliştirmiş vatan sevgisi ile bilinen bir kişiliğe sahip bir kahramanımızı tanımamıza fırsat verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Öğretmenimizin inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında örnek bir yazı olarak verdiği araştırmak istediğiniz bir konuyu her zaman doğru kaynak olarak tercih ettim de varım sayfa sitesinde bulabildin mi vermiş olduğun cevapları konuları olduğunca beğenerek ödevimizi yaptık.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.