2. Sınıf Hayat Bilgisi

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 183-184-185-186 Cevapları MEB Yayınları

2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Millî Gün ve Bayramlarımız Etkinlik Cevapları Sayfa 183-184-185-186


Millî Gün ve Bayramlarımız Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 183  Cevabı


Soru : Millî bayramlarda neler hissedersiniz? Söyleyiniz.


Cevap: Milli bayramlar insanların milli duygularının en Doruk noktasına ulaştı anlardır bu bayramlarda Bizden önceki Ecdadımızın bu vatan uğruna Şehit olmalarının bize bu cennet vatanı hediye ettikleri için minnetle ve gururla içimiz coşkuyla dolar o gün tüm millet olarak Neşe içinde oluruz.


Soru : Millî bayramlarla ilgili bilgileri okuyunuz.


29 Ekim’de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Böylece ülkemizin yönetim şekli değişmiştir. Bu nedenle her yıl 29 Ekim gününü “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” olarak kutlarız.

23 Nisan Büyük Millet Meclisimizin kurulduğu ve ulusumuzun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızdır. Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiştir

Mustafa Kemal, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Her yıl 19 Mayıs gününü “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlarız. Atatürk, bu bayramı gençlere armağan etmiştir

30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in yönettiği Büyük Taarruz’u anmak için her yıl 30 Ağustos gününü “30 Ağustos Zafer Bayramı” olarak kutlarız.


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 185  Cevabı


Soru : Millî bayramlarla ilgili şarkılarımızdan bir tanesini seçip aşağıya yazınız, sınıfça söyleyiniz.


İleri Marşı

Yürü, bu yol şeref zafer yolu.
Karşında bekliyor seni tanyeri
Yürü, atıl devir karanlığı
Durma yürü, haydi ileri.

Varsın gel desin sana
Yeşil gölgeli çamlar
Ninni fısıldayan dereler
Şen nağmeler, gülen bir boğaz.

Hayır, sakın yolunda kalma sen.
Dağları yıkan gücünle sars her yeri
Atam diyor, Öğün çalış güven
Durma yürü, haydi ileri.


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 186 Cevabı


Soru : Aşağıdaki cümlelerden doğru olanların başına (D), yanlış olanların başına (Y) yazınız.


Millî bayramlar kültürümüzü yaşatmamızı sağlar. ( Doğru )
TBMM’nin açıldığı günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlarız. ( Doğru )
Her yıl 30 Ağustos’ta Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarız. ( Yanlış )
Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günü Zafer Bayramı olarak kutlarız. ( Yanlış )
Her yıl 15 Temmuz’da Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nü kutlarız. ( Doğru )


Soru : Millî bayramlarda okulunuzda ve sınıfınızda hangi hazırlıkları yaparsınız? Anlatınız.


Cevap: Bayramları milletçe milli bir ruhla Neşe ile kutlarız bu kutlamalara Öncelikle hazırlıklar yaparız Bayram haftasında resim sergisi düzenleriz sınıfımızda bayraklarla balonlarla süsleriz Bayram töreni için şiirler oyunlar hazırlarız herkes neşe içinde olur.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 2. Sınıf Hayat Bilgisi 183-184-185-186. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı sayfalarının bulunduğu konu sizler için 2. sınıf hayat bilgisi meb yayınları ders kitabının sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. milli bayramlarda çok mutlu hissederim atalarımın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı başarılı bir çok şey övünüp kendimi gururlu hissederim atalarım yapmışsa ben de yaparak gururlanır ve bu işleri daha iyisini yapmaya çalışırdım atalarımın kan döktü bu ülkede canım pahasına korurdum

  3. Milli bayramlar insanlar bir araya gelerek coşku içinde kutlamaları gerekmektedir. Milli bayramlar milli ve toplumsal dayanışmayı arttırmaktadır.

  4. Milli bayramları dini bayramları sevdiğim gibi çok severim.Dini bayramlarda dini bayramlarda çok güzeldir.Ben milli bayramlarda çok eğlenip gururlanıyorum.Mesela 23 Nisan’da bir milli bayram’dır.23 Nisan’da şiirler okunur,istiklal marşı söylenir,korolar yapılır.Herkes çok eğlenir.Bayraklar her zaman havada coşar.Ben bayramları çok seviyorum.Kendimi çok mutlu hissediyorum ve  diğer insanların da mutlu olmasını istiyorum.

  5. Ben milli bayramları çok severim.Atatürk ü hatırlarım.Bu güzel ülkeyi almak kesinlikle kolay olmamıştır.Milli bayramlardan en sevdiğim bayram 23 Nisan dır.Arkadaşlarımla birlikte çok eğleniyoruz.Şiirler okuyoruz,şarkılar söylüyoruz,İstiklâl marşını söylüyoruz.Elimizde bayrakla Atatürk ü selamlıyoruz.Nasıl olsa bu güzel ülkeyi almak çok zordu.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.