3. Sınıf Fen Bilimleri

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 216-217 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Elektrikli Araçların Kullanım Amacı Soruları ve Cevapları Sayfa 216 217


Elektrikli Araçların Kullanım Amacı Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 216 Cevapları


Soru : Görseldeki odaları inceleyelim. Akşam vakti elektrik kesintisi olsa odalardaki hangi aletler çalışamazdı?


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 216-217 Cevapları MEB Yayınları
“3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 216-217. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

Cevap : Lamba, buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, davlumbaz, bilgisayar ve çaydanlık elektrik kesildiğinde çalışmayacak olan araç ve gereçlerdir.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 217 Cevapları


Araştıralım


Soru : Elektriğin icadından önce insanlar, aydınlatma, ısınma, ulaşım, haberleşme ve soğutma gibi ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlardı?


Cevap : Elektriğin icadından önce insanlar, aydınlatma, ısınma, ulaşım, haberleşme ve soğutma gibi ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlardı?

İlk çağlarda ateşin icadı ile insanlar aydınlanma ve ısınma ihtiyaçlarını gidermeye başlamışlar. Isınma ve aydınlanma bu sayede başlamıştır. Daha sonraki yıllarda meşale, gaz lambası mum kullanılırdı. Isınmayı güneş doğal ısıtıcı olarak kullanıldığı gibi odunlar  veya petrol yakıtların kullanıldığı soba, şömine, kalorifer sistemi ısıtma olarak kullanılmaktadır.

Ulaşımda gemiler, deve, at, eşek Buharlı motorların icadı ile Buharlı gemiler vede trenler kullanılmaktadır. Soğutmak ve serinlemek amacı ile işe ilk çağlardan itibaren insanlar günümüzde dahi bazı yerlerde mağaralar serinlemek amacı ile veya soğuk depo olarak kullanılmakta dere kenarları, göl kenarları ve denizler serinlemek amacı ile kullanılıyordu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eskiden bir yerden bir yere gidebilmek için eşek öküz at arabası gibi binek hayvanlar kullanılırdı. Tekerlek icat edildikten sonra birçok yenilikler de arka arkaya gelmiştir. Tekerleğin icadı ile ulaşımda kullanılan arabalar yavaş yavaş icat edilmeye başlanmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber tekerlekli taşıtlar günümüzde çokça yer almaktadır. Bunlara örnek olarak otobüs taksi bisiklet motor gibi taşıtları örnek verebiliriz. Taşıtlar bir yerden bir yere girebilmeniz için bize yardımcı olurlar.bu konuda verdiğiniz bilgiler sayesinde ulaşımın hayatımızdaki bir kez daha anlamış olduk.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.