4. Sınıf İnsan Hakları ve Demokrasi

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi İnsan Olmak Cevapları Sayfa 12, 13


İnsan Olmak Cevapları


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 12 Cevapları


Soru : “Hacivat ile Karagöz” metninde insanın hangi özelliklerine dikkat çekilmiştir? Anlatınız.


Cevap :

“Hacivat ile Karagöz” metninde ;

  • Görme
  • Duyma
  • Acıkma
  • Yuva
  • İçmek
  • Üretme
  • Düşünme
  • Anlamak

gibi insanın özelliklerine dikkat çekilmiştir.


4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 13 Cevapları


Soru : İnsanı diğer canlılardan ayıran başka hangi özellikler biliyorsunuz? Söyleyiniz.


Cevap : İnsanı diğer canlılardan ayıran başka hangi özellikler biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Tüm canlılar nefes alıp verir, yer içer ve başka hayatta kalmak için gereksinimlerini yerine getirirler. Ancak insanın bundan farklı olarak aklı ve hisleri vardır. İnsan bu iki büyük özellik sayesinde değişim gösterir, icatlar yapar, kararlar verir ve bu şekilde hayatına devam eder. İnsanoğlu aklı sayesinde bilimi bulmuş, ilerlemiştir. Aynı zamanda akıl sebebi ile savaşlar ve doğa yıkımları da gerçekleştirmiştir. İlahi bir hediye olan bu akıl kullanım amacına göre yarar ve zarar getirir.


Değerlendirme Çalışmaları


1. İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri nelerdir?


Cevap : İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri nelerdir?

İnsanlar ve diğer canlıların birçok ortak özellikleri vardır. Bu özellikler hayatta kalmak için gerekli olan şeylerdir. İnsanlar ve hayvanlara verilmiş olan bu özellikler sayesinde hayatta tutunma ve yaşama gerçekleşir. İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri; yeme, içme, barınma, nefes alma, yavrusunu korumaya çalışma, yavrusunun beslenmesini sağlama , üreme, ölme , yaşlanma ,yaşam fonksiyonlarını yerine getirecek derece de sağlıklı olma, açlık, uyku gibi bazı hisler hissetmesi şeklinde özetlenebilir. Tek fark ise akıldır ki, insan aklı sayesinde bu kadar değerli olmuştur.


2. İnsanı insan yapan nitelikleri açıklayınız.


Cevap : İnsanı insan yapan nitelikleri açıklayınız.

İnsanı diğer canlılardan ayıran özelliklerden biri de kendinde bulunan güzel özellikleridir. İnsanlar bu güzel özellikler sayesinde değerli olurlar.

Hoşgörü, anlayış gibi güzel ahlaklara sahip olmak, merhametli olmak , hem doğaya hemde bütün canlılara karşı duyarlı olmak, kötü huylardan uzak kalmaya gayret etmek , diğer insanlarında hakkını gözetmek ve empati kurmak, insanları yargılamak yerine anlamaya çalışmak, sevgi, barış, dostluk, kardeşlik özellikleri insanı insan yapan nitelikler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği aklının olması Yani benim olması olarak ifade edilmesi gerekmektedir insan oldu aklı ile beraber diğer canlılara karşı bir üstünlük sağlamış ve kontrolü eline aldığını ifade edebiliriz Çünkü insan elindeki malzemeleri kullanarak diğer insan diğer canlılara karşı üstün bir başarı elde etmiş ve hayatını sürekli olarak diğer canlılar üzerine kurmayı başarmıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.