4. Sınıf Sosyal Bilgiler

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41. Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41. Cevapları Ferman Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Aile Tarihim konusunun bulunduğu 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41. Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Sınıf Ferman Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39-40-41. Sayfa Cevapları Aile Tarihim

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Sınıfınıza yeni gelen bir öğrenci ile nasıl tanışırsınız? Kendinizle ilgili hangi bilgileri onunla paylaşırsınız?
Cevap: Sınıfımıza yeni gelen öğrenci ile tanışırken onun adını, nereli olduğunu öğrenirim. Hobilerini sorar yakın olmaya çalışırım. Kendimde de aynı özelliklerden bahsederim. 

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41. Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda verilen görselde yer alan konuşmaları okuyunuz ve görselde yansıtılan aile üyelerini söyleyiniz.
Cevap: Fotoğraftaki aile üyeleri çocuk, anne, baba, dede ve nenedir. 

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Aile ağacınızı arkadaşlarınızın hazırladıklarıyla karşılaştırınız. Benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Söyleyiniz.
Cevap: Aile ağaçlarımızdaki benzerlikler hepimizin anne ve babası, dede ve nenesi olmasıdır. Değişenler ise kişiler, kardeş sayısı, hala, amca, dayı ve teyze gibi akrabaların var ya da yok olmalarıdır. 


Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Ailenizde ya da yakın çevrenizde bu eşyalardan hangileri var? Eğer çevrenizde böyle eşyalar yoksa bu eşyalarla nerelerde karşılaşılabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41. Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap: Fotoğraftaki eski zamana ait eşyalar dedemgilin evinde bulunmaktadır. Bu eşyalar aynı zaman da antikacılarda, 2. elcilerde bulunmaktadır. 

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda verilen görselleri inceleyerek çocukların hangi eşyaları kullandığını söyleyiniz. Sizin evinizde veya yakın çevrenizde bu eşyalardan hangilerinin olduğunu söyleyiniz.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41. Cevapları Ferman Yayıncılık
Cevap: Çocuklar oyun minderi, oyuncak, bilgisayar ve bisiklet ile oyun oynamaktadırlar. Bizde de bu oyuncakların hepsi vardır.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 41 Cevapları Ferman Yayıncılık

Sonraki Konuya Hazırlık

Yaşadığınız yerin geçmişi hakkında neler biliyorsunuz? Bildiklerinizle ilgili kısa metinler ve fotoğraflar oluşturarak sınıfınıza getiriniz. Yaşadığınız yerin geçmişiyle ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yaşadığım yer İstanbul’dur. İstanbul Türkiye’nin metropol şehri olarak geçmektedir. İstanbul ilk olarak Roma İmparatorluğuna, sonra Bizans İmparatorluğuna daha sonra Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nde ise turistlik yer olan, iş imkanı en yüksek, en kalabalık ve güzellikleriyle ön plana çıkan bir metropol şehir olarak geçmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ders kitabındaki “Aile Tarihim” bölümünü inceledik ve aile ağacımızı oluşturduk. Öğrenciler sınıfa yeni gelen bir arkadaşla nasıl tanıştıklarını ve hangi bilgileri paylaştıklarını öğreniyorlar. Bu, öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Kendi aile ağacımızı çıkarttık, ve arkadaşlarımızın aile ağaçlarıyla karşılaştırdık. Bazı benzerlikler bulduk, örneğin herkesin anne ve babası olduğu gibi, bazı farklılıklar da vardı, mesela akraba sayıları ve aile büyüklükleri.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.