5. Sınıf Fen Bilimleri

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 137-138-139 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Nesli Tükenen ve Tükenme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Canlılar Cevapları Sayfa 137, 138, 139


Nesli Tükenen ve Tükenme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Canlılar Cevapları


5. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Dikey Yayıncılık Sayfa 137-138-139


Afiş Sergisi


Soru : Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenen canlılara örnekler veriniz. Çeşitli kaynaklardan bu canlılara ait görseller bulup bir afiş hazırlayınız. Hazırladığınız afişleri okulunuzda sergileyiniz.


Cevap:
Maddeler halinde Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenen canlılara örnekler şunlardır ;

 • Asya Fili
 • Kafkas Bizonu
 • Hazar Kaplanı
 • Pinta Adası Kaplumbağası
 • Megalodon
 • Tüylü Mamut
 • Megalania
 • Smilodon
 • İrlanda Geyiği
 • Helicoprion

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 137-138-139 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık
“5. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Dikey Yayıncılık Sayfa 137-138-139 Cevapları”

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 139 Cevapları


Araştıralım-Sunalım


Soru : Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları ansiklopedi, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırarak bunlara örnekler veriniz. Araştırma sonuçlarını sınıfınızdaki arkadaşlarınıza sununuz.


Cevap:
Ülkemizde ve dünya üzerinde nesli tükenmek üzere olan birçok bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Bu hayvan türleri ve bitkiler küresel ısınma sonucu iklim değişiklikleri insanların bilinçsiz avlanmaları insanların bilinçsiz tarım faaliyetleri gibi sebeplerle dünya üzerinden yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Dünya üzerinde ve ülkemizde yakın zamanda yok olmuş veya yok olmak üzere olan birçok hayvan türü ve bitki bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak ülkemizde Anadolu leoparı Anadolu aslanı kunduz Kelaynak kuşları Ceylan Akdeniz foku Ankara keçisi Alageyik sayılar bildiği gibi bitkilerden de salep yapımı için kullanılan orkideler sığla ağacı kasnak meşesi sayılabilir.
Dünya ve ülkemizde nesli tükenmek üzere olan birçok hayvan nesli ve bitki nesilleri bulunmaktadır Şuna da belirlenen en büyük tehlike altında olan Dünya üzerinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan bitkiler kutsal Helena Çiğli Sandal ağacı tesmiye bitkisi Sonya Gül soğanı kar çiçeği yabani Karanfil Mavi Yıldız sayılabilmektedir.
Dünya üzerinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlar ise vaşak leopar çita Sumatra orangutanı Deniz iguanası Panda dağ gorili Sumatra kaplanı Meksika yunusu sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Zamansız avlanma iklim çeşitliliği ve iklimdeki ki bozukluklar küresel ısınma ve çevre kirliliği sebebi Ayrıca doğal çevre için teşekkür de zararlarını olmazsa hayvanların nesillerinin tükenmesine sebep olmuştur. Nesli tükenmekte olan hayvanların koruma altına alınması ve nesillerini devam ettirilmesi için çevre dostu insanlar ve birçok kuruluşun yardımları ve etkinlikleri vardır bu alanda yapılan çalışmalar ve ailesi tükenen hayvanlar mümkün oldukça korunmakta ve nesillerini devam ettirmekte doğal çevreye verilen ciddi zararlar ve bu alanda bulunan bu hayvanların yaşamını sürdürmesi ya da bilinçsiz bir şekilde avlanmaları elbette ki onlar nesillerinin tükenmesine sebep olmuştur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.