5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70-71-75 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı İklim ve Yaşamım Cevapları Sayfa 70, 71, 72, 73, 74, 75


İklim ve Yaşamım Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 70 Cevabı


Soru : Aşağıdaki haberi okuyarak altında yer alan soruları cevaplayınız.


Doğuda Kar Çilesi, Batıda Deniz Keyfi

Türkiye’nin doğusunda kar yağışı etkili olurken Muğla’nın Bodrum ilçesinde yazdan kalma günler yaşanıyor. Bodrum’da sıcak havayı fırsat bilen vatandaşlar güneşin yüzünü göstermesi ile birlikte sahil kenarlarına akın etti. Kafeteryaları dolduran az sayıda turist ve Bodrumlular güneşin tadını doyasıya çıkardı. Kars, Ardahan ve Erzurum’da kar yağışının etkili olduğu ve Sibirya soğuklarının geldiği öğrenildi.
Ardahan’da hava sıcaklığı eksi 28 dereceye kadar düşerken Ege kıyılarında ise hava sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaştı.


Soru : Sizce aynı gün içerisinde Bodrum ve Ardahan’da neden farklı hava olayları yaşanmaktadır? Hava durumu bu şehirlerde yaşayan insanları nasıl etkilemiş olabilir? Söyleyiniz.


Cevap: Sizce aynı gün içerisinde Bodrum ve Ardahan’da etkisi altında olduğu farklı hava olayları yaşanmaktadır. İnsanların hayatlarını olumsuz etkilemiştir. Faaliyetler bu doğrultu da Ardahan ve Erzurum’da ekonomik faaliyetler ve insan yaşamı zarar görürken,  Ege kıyılarında olumsuz bir durum yaşanmamıştır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı


Sıra Sizde


Soru : Aşağıdaki cümleler iklimle mi hava durumuyla mı ilgilidir? Yanındaki boşluklara yazınız.


Cevap:

  • Bugün hava güneşli. → HAVA DURUMU
  • Erzincan’da kışlar kar yağışlı geçer. → İKLİM
  • Rüzgar çok sert esiyor. → HAVA DURUMU
  • Karadeniz kıyıları her mevsim yağışlıdır. → İKLİM

Soru : Ülkemizde iklimlerin etki alanını gösteren aşağıdaki haritayı inceleyip yaşadığınız yerde hangi iklimin etkili olduğunu söyleyiniz.


Cevap: İstanbulda yaşıyorum. Marmara bölgesinde Karadeniz iklimi, Akdeniz iklimi ve Marmara iklimi  hakimdir. Kışlar çok soğuk olmamakla beraber yazları kurak ve sıcak geçmektedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı


Sıra Sizde


Soru : Yaşadığınız yerin ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız.


Cevap: Yaşadığınız yerin ikliminin hayatınıza etkisini aşağıdaki başlıklara göre değerlendirerek yazınız.
Beslenme :Sıcak bölgelerin insanları havanın sıcak olmasından dolayı yaz meyvelerini tüketirler. Kavun, karpuz, incir, üzüm, muz, ananas gibi besinler
Giyim :Sıcak bölgenin insanları yazın serin tutacak şekilde giyinirler. Tişört, şort, elbise
Konut tipi :Yazları serin tutabilecek şekilde yüksek, serin yapılar tercih edilir. Sıcak bölgelerde evlerde teknolojinin gelişmesi ile klimalar rövaştadır.
Bitki örtüsü :Sıcak bölgelerin bitki örtüsü makiler, tropik bitkilerde yetişmektedir. Muz ağaçları, hurma ağaçları, avakado gibi tropik ağaçlarda yetişmektedir.
Ulaşım :Yaz olduğu için ulaşım daha kolay bir şekildedir. Kar ve yağmur yağışları olmadığı için ulaşım çok daha rahattır.
Turizm :Sıcak bölge olduğu için turistlerin rekabet gösterdiği plajlar ve kumsalları olan bir iklimdir. Denizi suya girmek için uygun sıcaklıktadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yaşadığımız yerin iklim şartları elbette ki yetiştirilen ürünler ve orada bulunan insanların Hayat şartlarının değişiminde oldukça etkisi olduğunu bilmekteyiz. Ördün oturmuş olduğumuz bir bölgenin çok soğuk veya sıcak olması orada yetişen tarım ve hayvancılığı dedi şekilde etkilemekte ve öbür bölgelere göre farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde bulunan bölgelerde çeşitli iklim şartları elbette ki orada yetiştirilen iklime göre farklı olan bitkiler ve coğrafi özellikler göz önünde bulundurarak araştırma konusu yaptığımız ama forumu sayfa sitesindeki cevaplarla bilgilerini bu konuyu çok güzel bir şekilde öğrendim verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür eder her zaman derslerime yardımcı olduğunu söylemek isterim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.