5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177-178-179 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Turizm Ön Yargıları Değiştiriyor Cevapları Sayfa 177, 178, 179


Turizm Ön Yargıları Değiştiriyor Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı


Soru : Aşağıdaki çocukların konuşmasını okuyarak fotoğrafın altındaki soruyu cevaplayınız.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177-178-179 Cevapları MEB Yayınları
“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 177-178-179. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

Soru : Farklı kültürlere sahip bu iki çocuk hangi yolla tanışmış ve arkadaş olmuştur? Söyleyiniz.


Cevap: Tom’un farklı kültürler sonucunda ülkemize gelmesi ve satranç yoluyla arkadaş oldukları konu alınmaktadır.


Soru : İnsanlar başka hangi amaçlarla seyahat ederler? Söyleyiniz.


Cevap: Ekonomik olarak, tarihi güzellikler, doğal güzellikler, sağlık amaçlı, dini ve milli günler için seyahat ettiklerini ifade edebiliriz.


Soru : Yurt dışında nereye seyahat etmek istersiniz? O ülkeyi ve insanlarını tanımak size neler kazandırır? Tartışınız.


Cevap: Yurt dışında nereye seyahat etmek istersiniz? O ülkeyi ve insanlarını tanımak size neler kazandırır? Tartışınız.
Yurtdışında en çok Suudi Arabistan ülkesinde yer alan Mekke ve Medine şehirlerine giderek bu şehirlere seyahat etmek isterdim.
Burada yer alan dini motifler be Peygamber Efendimizin ve sahabelerin birçok eserleri mezarlarını ziyaret ederek dinimizin yayıldığı ve dinimizin önemli olan elanur’un baltasını Hac vazifesi gibi gibi abi gibi yerlerde dolaşarak dinimiz hakkında görsel bilgiler elde etmek isterdim.
bu ulkede dolaşarak Türkülerimiz arasındaki var olan farklılıklarla beraber yeni kültürler ve yeni yaşam tarzları hakkında bilgiler edilmiş olacağım.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı


Soru : Bu seyahatin iki ülke arasındaki ilişkilere katkısı ne olabilir? Tartışınız.


Kaş – Meis Komşu Kapısı Oldu

Antalya’nın Kaş ilçesinin güneyinde bir kaya gibi yükselen Yunanistan’a bağlı Meis Adası, vize sorununun çözülmesinin ardından Türkler tarafından sıkça ziyaret edilmeye başlandı. Türklerin Meis Adası’na gelmesinden memnun olduklarını belirten Meis Belediye Başkanı, “Türk vatandaşlarının adamıza ve diğer Yunan Adalarına bir günlüğüne de olsa gelmesi, esnafımıza büyük ekonomik katkı sağlayacaktır. Adamızdaki canlılık Türk vatandaşlarının gelmesiyle arttı. Ayrıca artan bu ilişkiler, bazı ön yargıları ortadan kaldıracak. Dostluk gelişecek.” diye konuştu. Meis Adası’na ilk kez giden bir Türk turist ise “Çok güzel bir Yunan adasını ziyaret ettik. Yemeklerin tadı, lezzeti her şey mükemmeldi.” dedi. Meis Adası’na giden diğer bir Türk turist de, “Yaklaşık 15 yıldır Kaş’a geliyordum. Meis’i uzaktan görürdüm hep. Vizenin kalkmasından sonra bu sene gitme imkânı buldum. Şu an Kaş’a döndük. Tamamıyla kendi ülkeme gitmiş, kendi insanımla birlikte olmuş gibi hissediyorum.” dedi.


Cevap: Kültürel olarak etkileşim, ekonomik olarak kalkınma, dostluk ve ön yargıların ortadan kalmasını sağlamıştır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 179 Cevabı


Sıra Sizde


Soru : Haberi okuyarak haberin altındaki ilgili soruları cevaplayınız.


Bodrum’u Gören Yabancılar

Bodrum’dan Ayrılamıyor Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Bodrum ve beldeleri yabancılar için cazibe merkezihâline geldi. Doğal ve kültürel zenginliklerin olduğu, maviyle yeşilin iç içe geçtiği ilçeyi gören turistlerin bir bölümü ilçeden ayrılamıyor. Muğla’nın Bodrum ilçesine tatil için geldikten sonra doğal ve kültürel zenginliklerini gören turistlerden bazıları bu ilçeye yerleşiyor. Zamanla,Türk gelenek ve göreneklerine alışan yabancılar, ilçedeki sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor.

Yaklaşık 7 yıldır Turgutreis beldesinde yaşayan bir İngiliz, Bodrum’u ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek, ”Doğası, insanları, yemekleri, her şeyi çok güzel. Burada kendi inançlarımızı gayet rahat bir şekilde yaşayabiliyoruz. Türklerin de inançlarına saygı gösteriyoruz. Onlar da bizim inançlarımıza saygı gösteriyorlar. Burada sevmediğim bir şey yok. En çok yemekleri, yemeklerden de köfteyi seviyorum. Türk kahvesini çok beğeniyorum.” dedi.


1. Haberde adı geçen kişiler Türkiye’yi ve Türkleri hangi yolla tanımışlar?


Cevap: Haberde adı geçen kişiler Türkiye’yi ve Türkleri turist  olarak seyahat yolla tanımışlar.


2. Türklerin hangi kültürel özelliklerinden etkilenmişler?


Cevap: Türklerin inanç özgürlüğü, yemekleri, gelenek ve görenekleri gibi kültürel özelliklerinden etkilenmişler.


3. Neden Türkiye’ye yerleşmeye karar vermişler?


Cevap: Özgür ve mutlu bir şekilde yaşamak,  Türk yemeklerinin çok güzel olması ve çok ucuz bir ülke olduğu ve Türk gelenek ve göreneklerini çok sevdikleri için Türkiye’ye yerleşmeye karar vermişler.


4. Buraya yerleşen yabancıların hayatlarında ne gibi değişimler yaşanmıştır?


Cevap: Yeni komşular, yeni bir ülke, yeni bir ülke ve rahat ve bir hayat içerisinde yaşamaya başlamaları gibi değişimler yaşanmıştır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Farklı kültüre sahip iki çocuk birbirine karşılaştığı zaman elbetteki benzer özellikleri olduklarını söyleyebilirler çünkü miraslar atalarımızdan bize kalan ve zamanla değişiklik gösteren bir değerdir ortak miras denilince aklımıza elbetteki atalarımızın kültürel mirası Iğdır kültürel miras insanların özelliklerini ve davranışlarını belirler kültürümüzde yeri olan bir insanın düğünleri mevlitleri çeşitli yemekleri ve kıyafeti örnek olarak verilebilir çeşitli kültüre sahip olan iki çocuk büyüklerinden öğrenmiş olduğunuz türküleri yaşamaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.