5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174-175-176 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ticaret ve Teknoloji Cevapları Sayfa 174, 175, 176


Ticaret ve Teknoloji Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 174 Cevabı


Soru : Aşağıda MÖ 5. yüzyılda kullanılan bir ticaret yolu olan Kral Yolu anlatılmaktadır. O dönemde kervanlarla yapılan ticarette tüccarlar ne gibi zorluklarla karşılaşmış olabilirler? Tartışınız.


Cevap: O dönemde kervanlarla yapılan ticarette tüccarlar ne gibi zorluklarla karşılaşmış olabilirler? Tartışınız.
O dönemde kervanlarla yapılan ticarete tüccarlar genellikle eşkıyalar tarafından saldırıya uğramaları sonucunda canlarını ve mallarını kaybettiklerini ifade etmemiz gerekir.
Ayrıca dönem içerisinde Ticaret yollarını uzun süre uzaması ve yaşanabilecek iklim koşullarından dolayı çeşitli zararlar ile beraber mallarının zarar görmesi yaşanacak olan kayıtların artması nedeniyle tüccarlar bir çok zorluklar meydana gelmektedir.
Ayrıca o dönemde tüccarlar çeşitli Ticaret yollarından geçtik lerinden dolayı sürekli olarak yüksek vergiler ödemekle beraber ürünlerin fiyatının artması yaşanacak olan zorluklara örnek olarak verilebilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 175 Cevabı


Soru : Ülkemizde ulaşım teknolojisini geliştirmek için başka neler yapılabilir? Tartışınız.


Cevap: Ülkemizde ulaşım teknolojisini geliştirmek için başka neler yapılabilir? Tartışınız.
Ülkemizde ulaşım teknolojisinin geliştirmek için ilk olarak ucuz ve güvenilir olan teknolojilere yönelerek boydan boya tren hatlarının yapılması ve durmaksızın tren hatları ile beraber ürünlerin taşınması büyük önem ifade eder.
Ayrıca deniz taşımacılığı artması ile beraber verdiniz kaç yılında gerekli olan soğuk hava depolarının oluşturulması ile beraber ürünlerin daha ucuz bir şekilde ve bozulmadan ticarette katma değer olarak dönmesi sağlanabilir.
Bir diğer öneri ise teknolojinin gelişmesi ile beraber insansız Hava Yolları’nı oluşması ve insansız teknolojiler ile beraber ürünlerin taşınması daha büyük bir Kalkınma hedefi olacaktır.


Soru : Meyvelerin ve sebzelerin hava yoluyla taşınmasının ihracatımıza katkısı ne olacaktır? Açıklayınız.


Cevap: Meyvelerin ve sebzelerin hava yoluyla taşınmasının ihracatımıza katkısı ne olacaktır? Açıklayınız.
Meyve ve sebze ihracatında en önemlisi zamana karşı yarıştır. Meyve ve sebzelerin en kısa sürede gitmesi tazeliğinin bozulmadan ulaşması anlamına gelecektir. Bu yüzden meyve ve sebze ihracatını hava yoluyla yapılması ihracatımızı olumlu bir katkı sağlayacaktır.
Hava yoluyla ihracatını yaptığımız meyve ve sebzeler kısa sürede ve taze bir şekilde ulaşacak. Bu şekilde bir hizmet sunduğumuz zaman meyve ve sebzeyi ihraç ettiğimiz ülke memnun kalacak ve bizimle devamlı bir ticaret içine girecek. Aynı zamanda Dünya çapında adımız duyulduğu zaman bize yeni ihracat kapıları açacaktır. Yani ülkemize artı katkıları olacaktır. Devamlılığı olan bir ticaret ve sürekli yeni ticaret kapılarının açılması ülke ekonomimize pozitif bir katkı sağlayacaktır.


Soru : Telefon, Genel Ağ gibi teknolojik araçlar yokken insanlar iletişim için hangi yolları kullanıyor olabilirler? Farklı ülkelerde üretilen ürünlerden nasıl haberdar olabilirler? Söyleyiniz.


Cevap:
Telefon Genel ağ gibi teknolojik araçlar yokken insanlar genel olarak mektup güvercinler yoluyla telgraflar yoluyla ve ulaklar yoluyla iletişim kurduklarını ifade edebiliriz.
Farklı ülkelerde üretilen ürünlerden haber almamışsa ülkelerin içerisinde bulunan tüccarların elemanları tarafından gemiler yoluyla ulaklar yoluyla telgraf yoluyla yeni ürünler hakkında bilgiler elde edebiliriz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı


Sıra Sizde


A. Aşağıdaki haberi okuyarak haberin altındaki soruları cevaplayınız.


Demir İpek Yolu Projesi Hız Kazanıyor

Çin ile Avrupa ülkelerini hizmete açılan demiryolu ile birbirine bağlayan çağdaş ‘Demir İpek Yolu’’ projesi hız kazanıyor. Çin, Belarus, Almanya, Kazakistan, Moğolistan, Polonya ve Rusya, Çin-Avrupa demiryolu hattının geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı. Türkiye de proje bağlamında Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattını inşa çalışmalarını sürdürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, geçen ocak ayında yaptığı açıklamada, Çin’den Avrupa’ya yapılacak nakliyenin Türkiye üzerinden yapılmasının süre ve maliyet açısında daha avantajlı olduğunu dile getirmişti. Bakan, “Çin’den bir yükü İngiltere’ye, Almanya’ya, Fransa’ya göndermek yaklaşık 45 62 gün sürüyor. Çağdaş İpek Yolu’nun Türkiye ayağı sayesinde bu süre 12-15 güne düşecek. Yaklaşık dörtte biri kadar bir zamanda yük istenilen adrese ulaştırılmış olacak.” demişti.


1. Ulaşım alanındaki bu ve benzeri gelişmeler ülkeler arasındaki ticareti nasıl etkileyecektir?


Cevap:   Ülkeler arasında iletişim ve ilişkileri geliştirecektir. Gerginliklerin son bulmasını sağlar. Bunun sonucunda da iki ülke arasında hem barış sağlanır hem de ekonomik iş birliği sağlanmış olur.


2. Bu ulaşım yolu ülkemize hangi katkıları sağlayacaktır?


Cevap: Ekonomik olarak kalkınmasını, kültürel etkileşimi, iş olanakları gibi bir çok konuda katkıları sağlayacaktır.


B. Ulaşım ve iletişim teknolojileri bugünkü seviyesine ulaşmasaydı, ülkeler arası ticarette ne gibi zorluklar yaşanırdı? Düşüncelerinizi yazınız.


Cevap: Ulaşım ve iletişim teknolojileri bugünkü seviyesine ulaşmasaydı, ülkeler arası ticarette ne gibi zorluklar yaşanırdı?
Ulaşım ve iletişim teknoloji günümüzdeki seviyede Yani bugünkü seviyede olmaması durumunda ülkeler arasındaki ticaret zamanın verimli kullanılmaması ürünlerin zamanında ulaşılamaması ve ürünler hakkında bilgilerin sağlanamaması nedeniyle yavaşlayacak ve birçok sıkıntılar ortaya çıkacaktır.
İletişim konusunda insanların Ürün fiyatı ve ürün hakkında bilgiler elde edemeyeceği edilen dolayı birçok iletişim olumsuzlukları yaşanacaktır.
Ulaşımda ise hızlı uçakların olmaması trenlerin ve güçlü gemilerin olmaması nedeniyle ürünlerin taşınmasında da birçok zorluk yaşanacaktır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. merhaba ben Dilara Elif kurt   ben çok  beğendim  teşekkürler çok yardım cı oldu  ve hocam da dersimi çok beğendi ve sesten aldım size çoook teşekkür ederim
     

  2. merhaba ben Dilara Elif kurt   ben çok  beğendim  teşekkürler çok yardım cı oldu  ve hocam da dersimi çok beğendi ve ders ten aldım size çoook teşekkür ederim
     

  3. Ulaşım ve iletişim alanındaki teknolojik gelişmeler elbetteki ülkeler arasındaki ticareti oldukça hızlandırmaktadır. Ulaşım ve iletişim ticaret alanındaki ve sanayi alanındaki birçok gelişmelerde etkili rol oynamaktadır. Ulaşım sayesinde bir yerden bir yere gitmek veya herhangi bir ürün göndermek daha kolaydır bu alanda yapılan teknolojik gelişmeler elbetteki ülke ekonomilerini geliştirecek biçimdedir iletişim de aynı şekilde ihtiyaç duyulan ürünlerin bilinmesine ve çeşitli birçok ihtiyaçların karşılanmasına insanların birbirinden haberdar olmasına gerekli olan tüm teknolojik ürünleri insan hayatına koymaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.