5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 152-153-154-156 Cevapları MEB Yayınları

Göster

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Halka Hizmet Edenler Cevapları Sayfa 152-153-154-155-156


Halka Hizmet Edenler Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 152 Cevabı


Soru : Çevrenizde yaşayan insanların ne tür ihtiyaçları olduğunu düşünüyorsunuz? Açıklayınız.


Cevap: Çevrenizde yaşayan insanların ne tür ihtiyaçları olduğunu düşünüyorsunuz? Açıklayınız.
Çevremizde yaşayan insanların genel olarak ilk olarak barınma güvenlik Adalet beslenme seyahat etme Eğitim sağlık gibi birçok ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyorum.
Çevremizde yaşayan insanlar bu ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli işlerde çalışarak beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta devlet eliyle kurum ve kuruluşlar tarafından polisler askerler ve bekçiler sayısını güvenlik olguları sağlanmakta milli eğitim müdürlükleri ve özel okullar tarafından eğitim ihtiyaçları karşılamakta beslenme ihtiyaçları ise market bakkal gibi işletmeler tarafından karşılanarak insanların toplum içerisinde ihtiyaçlarının sağlanması hedeflenmektedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı


Soru : Sizin çevrenizde bu ihtiyaçlara yönelik hangi kurum ve kuruluşlar neler yapmaktadır? Örnek veriniz.


Cevap: Ulaşım Bakanlığı yolları, Sağlık bakanlığı sağlık ocakları ve hastaneler, İç işleri bakanlığı güvenlik ve Milli Eğitim bakanlığı eğitim alanında çalışmalar yapmaktadır.


Sıra Sizde


Soru : Toplumun ihtiyaç duyduğu alanlardan birini belirleyerek yazınız. İhtiyaçlara hizmet eden bakanlığın adını yazarak hizmetlerini tanıtınız.


Cevap: Toplumun ihtiyaç duyduğu alanlardan birini belirleyerek yazınız. İhtiyaçlara hizmet eden bakanlığın adını yazarak hizmetlerini tanıtınız.
Toplumun ihtiyaç duyduğu alanlarda çocukların yetişmesi için gerekli etkinliklerimi gerekli altyapının oluşturulması sorunu örnek olarak verilebilir.
Çocukların spor alanında eğitim alanında ve bilinç alanında kendini geliştirmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı sosyal yardımlar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığından yapılmış olan faaliyet alanları ve çalışmalar ile beraber bu toplumun eksikliğinin giderilebileceğini düşünüyorum.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı


Soru : Siz yukarıdaki şemaya toplumsal bir ihtiyaç yazacak olsanız ne yazardınız? Örnek veriniz.


Cevap: Özel Gereksimli kişilere maddi ve manevi olarak yardımların yapılması gerektiğini yazardım.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı


Sıra Sizde


Çevrenizde gördüğünüz toplumsal bir ihtiyaç belirleyiniz. Bu ihtiyacı karşılayacak bir sivil toplum kuruluşu kuracağınızı düşününüz. Buna göre aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız.


Cevap:


1. Sivil toplum kuruluşunuz hangi toplumsal ihtiyaca yönelik olacaktır?


Cevap: Sivil Toplum Kuruluşu toplum içerisinde var olan özel gereksinimli kişiler ile onların ihtiyacına yönelik bir kurum olacaktır.


2. Sivil toplum kuruluşunuzun adı ne olacaktır?


Cevap: Birlikte geleceğe el ele


3. Sivil toplum kuruluşunuz insanlara nasıl yardım edecektir?


Cevap:
Sivil Toplum Kuruluşu özel gereksinimli insanların ihtiyaçlarına yönelik kampanyalar ve etkinlikler düzenleyerek onların maddi olarak ve manevi olarak destek verecek ve ayrıca çeşitli etkinliklerle beraber topluma kazandırılmasını sağlayacaktır.


4. Sivil toplum kuruluşunuza destek sağlamak için neler yapacaksınız?


Cevap:
Sivil toplum kuruluşunda destek sağlamak için okulunda ve çevremde etkinlikler düzenleyerek Onların bir arada mutlu olmasını sağlayacak ve mahallemde okulumda yardım kampanyaları sağlayarak maddi olarak destek sağlayacağız.


5. Sivil toplum kuruluşunuzun çalışmalarını halka nasıl duyuracaksınız?


Cevap:
Sivil toplum kuruluşun çalışmalarını halka çeşitli Pankartlar afişler yerel gazeteler ve kurum ve kuruluşlarla yapmış olduğumuz etkinliklerle beraber duyurulacaktır.


Sıra Sizde


Soru : Aşağıdaki alanlarda çevrenizdeki resmî kurum ve sivil toplum kuruluşlarını araştırarak aşağıdaki tabloyu doldurunuz.


Cevap:
TEMA Vakfı :   11 Eylül 1992 tarihinde Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit tarafından kurulan, Türkiye’nin çölleşme ve erozyonla mücadelesinde  görev alan bir sivil toplum kuruluşudur.Kırsal alanların kalkınması, çölleşmeye karşı mücadele, ağaçlandırma projeleri gibi faaliyetler gibi faaliyetlerde  bulunur.  İlk projesi olan ve hala devam eden Meşe projesi ülkemize 1.000.000 hektar  meşe ormanı kazandırmıştır. Vakıf gönüllülük esası üzerine çalışır gönüllü kişiler projelerde görev alabilir.


Türkiye Çevre Vakfı : 1 Şubat  1978’de kurulan vakıf kâr amacı olmayan bağımsız gönüllü bir kuruluştur. Vakfın ana amaçlarından biri herkese daha temiz daha düzenli daha sağlıklı bir çevre sunmaktır Çevrenin korunması için araştırmalar yayınlar bilimsel toplantılar yapan vakıf 42 yıldır hizmet hayatına devam etmektedir.


ÇEVKO: 1991 yılında 14 üye ile Türkiye’deki ambalaj atıklarının geri kazanımını sağlamak için kurulmuştur. Sanayi yerel yönetim ve tüketicilerin   katkısı ile sürdürülebilir bir geri kazanım amacıyla kurulmuştur. Cam metal plastik kağıt karton ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi amacıyla  gerekli sistemlerin oluşturulması için çalışma gerçekleştirmektedir  2005 yılında ambalaj ve ambalaj atıklarının kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Türkiye’de faaliyet gösteren gıda ilaç kimya petrol sektörleri  cam metal plastik kağıt ambalaj kullanan şirketlerle beraber iş birliği içindedir.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Öncelikle tam aradığım kitap güzel olmuş fakat sonunda biraz eksik bırakılmış.Bu yorumumu okursanız sevinirim. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

  2. Çok güzel bir site Çooooooooook güzel bir site VE CANLI DERSLEERDE BURADAN KOPYA ÇEKEREK KOLAYLIKLA ÖDEVLERİMİ YAPABİLİYORUM.

  3. Ben cevapları çok beğendim. Ödevimi yapmamıştım ve hemen buradan baktım ve artı aldım Gerçekten bana artı kazandırdığını için teşekkür ederim.
    EĞER CANLI DERSTE ÖDEVİNİ YAPMAYANLAR OLURSA BENİM GİBİ BURADAN KOPYA ÇEKEBİLİR

  4. Çevremizde bulunan başlıca kurum ve kuruluşlar elbetteki okullar hastaneye sağlık ocakları pazarlar postaneler ve belediyeler örnek olarak verilebilir. Bunların temel amacı insanların ihtiyaçlarını karşılamaktır insanların ihtiyaçlarını karşılarken elbetteki temel haklara sahip olduğumuz sağlık beslenme eğitim ve barınma gibi birçok ihtiyacı da karşılayan bu kurum ve kuruluşları çevremizde gözlemleyebiliriz örneğin sağlık alanında olan ihtiyaçlarımızı hastaneler eczaneler sağlık ocakları tarafından karşılığı ya biliyoruz bunlar bu doktorlar ve hemşireler tarafından çeşitli hastalıkların tanısı tedavisi ve çeşitli ihtiyaçları için kurulmuş bir kuruluştur. Aynı şekilde okullarda eğitim öğretim görebilmemiz bu ve eğitim hakkının faydalanabilmeniz için kurulan bir kuruluştur eğitim-öğretimin eksiksiz ve tam bir şekilde verildiği okullar ihtiyaçların karşılanması için açılmış bir kuruluş olarak örnek olarak verilebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.