7. Sınıf Sosyal Bilgiler

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174-175-176 Cevapları Ekoyay Yayıncılık

Göster

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Dijital Dünya Soruları ve Cevapları Sayfa 174 175


Dijital Dünya Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları


Soru : Aşağıda boş bırakılan yerlere üretim, dağıtım ve tüketim alanlarında kullanılan yeni teknolojik ürünlere örnekler yazınız.


Üretim : Hamur makinesi, ekmek makinesi, dikiş, et gibi makineler örnek olarak verebiliriz.


Dağıtım : Postacılar, kargocular


Tüketim : E-ticaret siteleri, marketler,


PTT’nin 2018 Yılı İçinde Drone (uçangöz) ile Kargo


Taşımacılığına Başlayacağı Bildirildi Antalya’da düzenlenen Uluslararası E-Ticaret Konferansı’nda Türk mühendislerinin ürettiği millî Kargomat ve PTT tarafından oluşturulan “E-Ticaret Platformu” tanıtıldı.
Genel ağ haberi, 6 Mayıs 2018 (Düzenlenmiştir.)


Soru : Drone taşımacılığı hayatımızı nasıl etkileyecektir?


Cevap: Drone taşımacılığı hayatımızı nasıl etkileyecektir?

Dronelar insansız hava taşıtlarıdır. Droneların geliştirilmiş üst sistemleri ise ihalar ve sihalardaır. Bu araçlar savunma  sistemlerinde kullanılmaktadır. Dronelar ise sivil hayatımızın içerisinde bir kamera ile uzaktan kumanda ile kontrol edilen küçük cihazlardır.

Günümüz teknolojisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Reklam çekimleri, sinema filmleri, tanıtım filmleri düğün salonlarında, düğün çekimlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gelecekte Droneları daha yaygın şekilde ve farklı alanlarda kullanılması planlanmaktadır.

Bunların en önemlisi taşıma transfer sistemidir. Teslimat yapabilecek imkanlara sahip olabilecek olan Dronelar market alışverişinizi Evinizin adresine telefonunuzda bulunan konum bildiriminde göre getirecek, size teslim edecektir. Aynı şekilde kargo şirketleri teslimatlarını aynı dronelarla yapabilme imkanına sahip olacaklar.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 175 Cevapları


Soru : Çevrenizde sanal ortamda alışveriş yapan var mı? Sanal ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Cevap: Çevrenizde sanal ortamda alışveriş yapan var mı? Sanal ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İnternet alışverişi kolay olduğu kadar riskli bir alışveriş sistemidir. Çünkü dolandırıcılık faaliyetlerinin en çok görüldüğü yer sanal platformları. Size ait kişisel bilgileri koruyan sitelerden, güvenli yerlerden alışveriş yapılması gerekir. İnternet alışverişi yaparken şunlara dikkat etmeliyiz:

  1. Alışveriş yaptığımız sitenin ssl sertifikasına sahip olmasına dikkat edilmelidir.
  2. Kendinize ait bilgisayar, tablet veya akıllı telefon üzerinden alışveriş yapın.
  3. Virüs koruma sistemi olmasına özen gösterin.
  4. Alışveriş yaparken fiziksel kredi kartı yerine sanal kredi kartı oluşturup onunla alışveriş yapın.
  5. Sanal kredi kartınızın limitini alışveriş yaptıktan sonra sıfırlayın.
  6. Dijital platformlara kredi kartı bilgilerinizi saklaması için izin vermeyin.
  7. Alışveriş yapacağınız sitenin ismine dikkat edin. Sahte sitelerde harf eğişikliği veya nokta koyarak, gerçek siteyi kolonlayarak sahte sitelerden alışveriş yapmamaya dikkat edin.
  8. Ödeme yaparken SMS onayı ile alışverişinizi tamamlayın.

Etkinlik Zamanı


Soru : Genel ağ üzerinden alışveriş ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.


1. Genel ağ üzerinden alışveriş nasıl yapılmaktadır?


Cevap: Genel ağ üzerinden alışveriş nasıl yapılmaktadır?

İnternetin yaygınlaşması ile akıllı cihazların telefonların hayatımızın içine girmesi ile e ticaret hızlı bir şekilde artış göstermiştir.

Sanal mağazacılık sisteminde daha ucuz daha hızlı güvenilir ve daha çeşitli ürünlere erişebilmek insanları sanal ortamda alışverişe itmektedir. Ağ üzerinden alışveriş yaptığımızda e-ticaret sistemi kredi yada banka kartı yardımı ile veya kapıda ödeme sistemi ile ödeme kolaylıkları sağlamaktadır.

Alışveriş yaptığımız sitenin internet ağı tarafından güvenilir olmasına dikkat etmeli vede kredi kartı bilgilerimizi güvenlik duvarı oluşturarak sanal kredi kartı ile alışveriş yapmaya dikkat etmeliyiz. ‎


2. Genel ağdan alışverişi güvenli buluyor musunuz? Neden?


Cevap: Genel ağdan alışverişi güvenli buluyor musunuz? Neden? 

İnternetin günlük hayatımıza girmesi ile birlikte sanal ortamdan alışveriş yapmak, büyük e-ticaret Web sitelerinin kurulması vede günümüz şartlarında insanların evinden çıkmadan alışveriş yapma kolaylığını erişebilmelerinden dolayı insanlar sanal marketlerden alışveriş yapmaya başlamışlardır.

Sanal marketlerde riskler olduğu kadar insanların dikkatli olması ile daha güvenilir bir ortamda alışveriş yapmaları sağlanmaktadır. Güvenli alışveriş yapabilmek için internet ağ sağlayıcısının onaylanmış, güvenilir, sanal market onayı olduğuna dikkat etmeli kredi kartı bilgilerimizi güvenlik duvarı oluşturulup, bizim tarafımızdan oluşturulan sanal kredi kartı ile alışveriş yaptığımıza dikkat etmeli alışverişinizi bitirirken SMS onayı ile alışverişinizi sonlandırmalıyız.


3. Genel ağ üzerinden yapılan alışverişler hangi değişikliklere sebep olmaktadır?


Cevap: Genel ağ üzerinden yapılan alışverişler hangi değişikliklere sebep olmaktadır?

İnternet’in yaygınlaşması ile akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile e-ticaret Web sitelerinden alışveriş yapmak bir rahatlık haline gelmiştir. İnsanların ucuz, hızlı, güvenilir, bilindik, hizmetleri kaliteli sitelerden alışveriş yapmaları moda haline gelmiştir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişler alışveriş ahlakımıza bazı değişikliklere sebep olmuştur. İnternet üzerinden sanal mağazalarda yapılan alışverişler gerçek mağazalardan farklı olarak orada çalışan insanlar olmamasını hızlı satışlardan dolayı üretimin yetişmesi için ithalatın artmasına dağıtım da kargo ve dağıtım şirketlerine çok daha fazla iş düşmesine bununla birlikte ekonomik kalkınmayı olumlu yönde etkilemektedir.

Müşteri açısından ise aldığı ürünün deneme fırsatı olmadığı için bedenine uygun olmayan veya yanlış ürün gelmesi durumunda alışverişte aksaklıklar ve iadeler gecikmektedir.


4. Genel ağ üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşmasının üretime, dağıtıma ve tüketime etkileri hakkında neler söylenebilir?


Cevap: Genel ağ üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşmasının üretime, dağıtıma ve tüketime etkileri hakkında neler söylenebilir?

Son yıllarda dünya üzerinde birçok e-ticaret Web siteleri hizmete girmiş ve  bu firmalar üretimde ve tüketimde çok cazip hale geldikleri için kararını arttırarak devam ettirmişlerdir. Ürettikleri ürünleri tüm dünyaya pazarlamışlar vede dünya üzerinde dağıtım ağı sistemi oluşturarak dağıtım ağı transferi oluşturmuşlardır.

Ülkemizde de buna benzer büyük siteler oluşturulmuş bu siteler üzerindeki mağazalar üretim şartlarını arttırmış gerekirse ucuz, ithal mal ithalat etmeye başlamışlardır. Alınan tüm ürünlerin dağıtım sistemi olan kargolar la gitmesinden dolayı kargo şirketleri depolarını büyütmüş vede daha fazla şube açmaya gerek görmüşlerdir.

Sonuç olarak tüketimin fazlalaşmasından dolayı üretimin arttığı vede satılan ürünlerin dağıtımında dolayı dağıtıcı firmalar gelişmeye başlamışlardır. Buda ülkenin ekonomisine olumlu olarak yansıtmaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları 


NELER YAPTIM? NELER ÖĞRENDİM?


Soru : Ünitenin işlenişi sırasında göstermiş olduğunuz performansı size uygun yüz ifadesinin bulunduğu kutuya “X” işareti koyarak belirtiniz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174-175-176 Cevapları Ekoyay Yayıncılık
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık”

Aşağıdaki soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı öğretmeninizle ve arkadaşlarınızla paylaşınız.


Soru : En çok hangi konudan ya da etkinlikten hoşlandınız? Neden?


Cevap: Toprak ana etkinliğinden çok hoşlandım. Çünkü toprakların bizlere verdikleri ve toprakların ne kadar önemli olduğu hakkında bilgiler elde ettim.


Soru : Anlamakta zorlandığınız konu ya da konular hangileridir?


Cevap: Hayır anlatmakta zorlandığım bir konu veua etkinlik olmadı.


Soru: Tekrar incelemek istediğiniz etkinlik veya konu var mı? Neden?


Cevap: Geçmişten günümüze üretim araçların gelişimini anlatan etkinliği tekrar incelemek isterim. Çünkü üretim araçlarının tarihsel gelişimini araştırmak bana çeşitli bilgiler elde etmemi sağlamaktadır.


Soru : Bu ünitenin işlenişinde başarılı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Başarınızı arttırmak için ne yapmayı planlıyorsunuz?


Cevap: Evet başarılı olduğuma inanıyorum. Başarımı geliştirmek gibi konu ve etkinlikleri terar etmeli ve konular hakkında sorular çözmem gerekmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Genel ağda alışveriş o kadar da güvenli bir şey değildir.Güvensiz sitelerde alışveriş yapmamamız gerekir.Bazı siteler bizi kandırabilir.Güvenli site bulmak o kadar da güvenli bir şey değildir.Herkesin kullandığı ve bildiği bir siteden alışveriş yapabilirsiniz.Ama hiç kimsenin kullanmadığı ve bilmediği siteleri kulanmamız güvenli olmayabilir.Bu yüzden böyle konularda dikkatli olmamız gerekir.Alışverişi sanal yerine gerçek yapmamız daha mantıklıdır.

  2. Ben en çok yaraları nerede kullanıldığı konusunu beğendim ben en çok iskan politikası konusunda anlamadım ünitede başarılı olduğumu düşünüyorum başarılı olmama sebebi ise okuldan sonra ödevlerimi yapmaktır ve tekrarlamak tır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.