5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129-131 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekonomi ve Yaşam Cevapları Sayfa 129-130-131


Ekonomi ve Yaşam Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı


Soru : Bir yerde yapılan ekonomik faaliyetler orada yaşayan insanların hayatını nasıl etkiler? Tartışınız.


Cevap: Bir yerde yapılan ekonomik faaliyetler orada yaşayan insanların hayatını nasıl etkiler? Tartışınız.
Bir yerde yapılan ekonomik faaliyetler orada yaşayan insanların ekonomik olarak hayatlarında birçok konuda değişiklik ve kazanç elde ettiklerini ifade edebiliriz.
Bölge içerisinde yapılmış olan fabrikalar hayvancılık tarım Sanayi tekstil fabrikaları gibi birçok alanda yapılmış olan ekonomik faaliyetler o bölgede var olan ulaşım olanaklarının arttırılması çeşitli yolların yapılması altyapının Yapılması iş imkanlarının artması gibi birçok yarar sağlamaktadır.
Bununla beraber mimari olarak yapıların çoğalması ile beraber halkın ekonomik olarak kazanç elde etmesi ulaşım olanaklarının artması çeşitli iş imkanlarının açılması ile beraber halkın refahı yönünde kazanç elde ettiğini söyleyebiliriz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı


1. Kındıra köyünün gelir kaynaklarında nasıl bir değişim olmuştur? Söyleyiniz.


Cevap:
Geçen yol sayesinde kayak malzemeleri, köy ürünleri, yol yardımı, yiyecek, konaklama gibi hizmetler vererek gelir kaynakları turizm dayalı bir ekonomik faaliyetler yapmaya başladılar.


2. Bu değişim insanların yaşamını nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız.


Cevap:
Gelir olarak kazançları artmıştır. Gelen turistler sayesinde de insanlar arasında kültürel etkileşim meydana geldiğini ifade edebiliriz.


Sıra Sizde


Soru : Sizin yaşadığınız yerde ekonomik faaliyetleri etkileyen benzer bir durum yaşandı mı? Yaşandıysa bu durum insanların yaşamında nasıl bir değişime neden oldu?


Cevap:
Evet. Yaşandı. Bizlere yakın açılan bir yeni bir fabrika sonucunda bir çok insan iş imkanına kavuştu. İnsanlar buralara lokantalar, taksi durakları, fırın ve konutlar yapmışlardır. Ekonomik olarak halkın gelir elde etmesi sağlandı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sanayi alanında yapılan yenilikler ve kurulan fabrikalar ya da kurulan işyerleri elbette ki orada bulunan insanlara iş imkanları ve çeşitli olanaklar sunduğu gibi ülke ekonomisine ciddi katkılar olduğunu söyleyebiliriz. Her alanda yeniliklere ayak uydurmak ve yeniliklerle beraber insanların hayatına giren bir çok iş imkanı ticaret ve ekonomik kapılarının sonuna kadar açmakla beraber insanların hayatını iyileştirmeye yönelir. Örneğin bir yerde iklim şartlarına göre ve yetiştirilen ürünlere göre bir fabrika veya bir iş yeri kurulduğu zaman orada bulunan yerel insanların işçilik gibi kavramlarla gelir kazanabileceğini söyleyebiliriz.

  2. Harikaydı efsane öğrenci dostu güzel bir site her zaman bana yardım ediyor

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.