6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 175-176-177-178-179 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yatırım ve Pazarlama Soruları ve Cevapları Sayfa 175, 176, 177, 178, 179


Yatırım ve Pazarlama Soruları ve Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 175 Cevabı


Soru : Yaşadığınız yerde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Söyleyiniz.


Cevap: Yaşadığınız yerde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Söyleyiniz.

Hatay bölgesi  rüzgar gülleri sayesinde yenilenebilir enerji ve de Payas tarafındaki termik santral sayesinde elektrik enerjisine sahiptir. Elektrik enerjisinin fazlasıyla olmasının sonucunda sanayisi oldukça gelişmiştir bölgede büyük bir demir çelik fabrikası bulunmaktadır Ayrıca limanlara sahiptir Organize Sanayisi gelişmiştir Sahilleri turizm’e elverişlidir Arsuz plajları yerli turist için Cazibe merkezidir küçük akarsularda resim balıkçılığı yapılmaktadır kıyılarında tekne balıkçılığı yapılır ovaları verimli olduğu için Pamuk yer fıstığı karpuz kavun gibi sulamalı tarım yapılmaktadır Zeytincilik gelişmiştir Dörtyol Arsuz taraflarında bahçeleri vardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı


Soru : Yaşadığınız yer yatırım yapmak için gerekli unsurlardan hangilerine sahiptir? Söyleyiniz.


Cevap: Yaşadığınız yer yatırım yapmak için gerekli unsurlardan hangilerine sahiptir? Söyleyiniz.

Hatay Hatay İskenderun Körfezi’nde kuzeyinde yüksek dağları olan sanayi bakımından gelişmiş limanları olan bir yerdir Onun dışında sahil Güzelli vardır Arsuz ve Samandağ taraflarında ilaçları turizm’e açılabilecek güzelliktedir Ayrıca yaylalarıda yüksek ve Serindir yerli turiste açılabilir İskenderun Antakya arasında Bela mevkiinde Rüzgar enerjisinden yararlanılmaktadır yılın 12 ayı güneşte olan bölgemiz yenilebilir güneş enerjisi kullanılabilir bölgemizde irili ufaklı Akarsu bulunmaktadır Bu akarsular besi balıkçılığı yapılabilir potansiyeli vardır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı


Soru : Siz de ülkemizde uygulanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Zonguldak, Bartın, Karabük Projesi’ni (ZBK) araştırınız ve araştırma sonuçlarını sınıfta paylaşınız.


Cevap: Siz de ülkemizde uygulanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Zonguldak, Bartın, Karabük Projesi’ni (ZBK) araştırınız.

Güneydoğu Anadolu projesi Dicle ve Fırat üzerine yapılacak olan bir çok sayıda baraj ve hidroelektrik santralleri sulama alanları bunun yanında  kırsal alandaki göçlerin durdurulması altyapıya önem verilmesi eğitimin yükseltilmesi sağlık hizmetlerinin verimli şekilde getirilmesi Sanayi sektörünün gelişmesi gibi bölgeyi Kalkındırma projesi dır.

Zonguldak Bartın Karabük projesi bölgedeydi taşkömürü ocaklarının geliştirilmesi Demir çelik fabrikasının veriminin arttırılması Ayrıca bölgede tarım Balıkçılık orman Sanayi geliştirilmesi halkın geliri gelirlerinin arttırılması amaçlanmaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı


Bir Proje Hikâyesi
Benim adım Aylin, 6. sınıf öğrencisiyim. Küçük bir köyde yaşıyorum. Yaşadığım köy, rüzgârın sürekli estiği, ulaşım imkânlarının kolay olduğu bir coğrafyada yer almaktadır.
Bir gün bisikletimin önüne rüzgârda dönen bir pervane taktım. Bisikletim hızlandıkça daha da hızlı dönen pervane çok eğlenceliydi. Bu eğlenceli durum öğretmenimizin verdiği bir projede bana ilham
kaynağı oldu. Çünkü yaşadığım yerde sürekli esen rüzgârdan mutlaka başka alanlarda da yararlanabilirdik. Elimdeki pervaneyi dedemin bana verdiği dinamoya bağladım. Dinamonun diğer ucuna da
küçük bir lamba taktım. Rüzgâr estikçe pervane dönmeye başladı. Dönen pervane dinamo sayesinde
elektrik üretip lambanın yanmasını sağladı. Lambanın yandığını görünce çok sevindim. Babam, yaptığım bu icadı evimizde aydınlatmada kullanabileceğimizi söyledi. Daha büyüğünü evimizde uygulayarak evimizin aydınlatılmasında kullanmaya başladık.
Okulumda TÜBİTAK 4006 projesine de bu ürünümle katıldım. Projem okulda öğretmenlerimin
çok dikkatini çekti. Okul müdürümüz kaymakamlık ile görüşerek projeme destek verilmesi ve bu projenin daha da geliştirilerek köyümüzün aydınlatılmasında kullanılması için yardım isteğinde bulundu.
Köyümüzde esen rüzgâr, devletimizin desteği sonucunda yatırıma dönüştürüldü ve köyümüze rüzgâr
türbinleri kuruldu. Artık köyümüzde daha az maliyetle temiz enerji üretilip kullanılmaktadır.


Soru : Aylin’in yaşadığı yer yatırım yapmak için gerekli olan hangi şartlara sahiptir? Tartışınız.


Cevap: Metinde ; Aylin’in yaşadığı ortamda Rüzgarın sürekli olduğundan dolayı gerekli olan şartlara sahip olduğu kabul edilmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 179 Cevabı


Soru : Yaşadığınız yerin coğrafi şartlarını düşünerek aşağıda verilen yatırım projesinden hareketle bir yatırım projesi hazırlayıp sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Proje Örneği
Projenin Adı: Zeytinyağı üretiyorum.
Projenin Konusu: Muğla ilinde zeytinyağı üretiminin yaygınlaştırılması, zeytinyağı fabrikalarının arttırılması ve ülke ekonomisine kazanç sağlanması.
Projenin Amaçları:
-Zeytinyağı üretiminin ham maddesi için zeytin tarımını yaygınlaştırmak.
-Boş arazileri zeytin ağaçları dikilerek tarıma kazandırmak.
-Dikilen zeytin ağaçları sayesinde erozyonu önlemek.
-Kendine özgü zeytin ve zeytinyağı üretimiyle Muğla’yı tanıtmak.
-Kurulan zeytinyağı üretim tesisleri ile bölge halkına iş imkânı sağlamak.
-Üretilen zeytinyağının ihracatı sayesinde ülke ekonomisine katkıda bulunmak.
Yatırım Yapılan Yer: Zeytinyağı üretimi için gerekli olan şartları taşıyan (iklim ve yer şekilleri,
ulaşım, pazarlama vb.) Muğla ve çevresi
Pazarlama: Üretilen zeytinyağının reklamını yaparak ülke içinde pazarlanması ve ardından ihracatının gerçekleştirilmesi.


Projemin Adı : Dünyanın Zeytin Merkezi
Projemin Konusu : Zeytin Ürünleri
Projemin Amaçları : Zeytin Ürünlerinin En iyi Şekilde Ülkede ve Dünyada Satılması
Yatırım Yapacağım Yer : Hatay ve Çevresi
Pazarlama : Türkiye ve Dünya

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Meb Yayınları Sayfa 175-176-177-178-179 sayfalarını güzel bir şekilde ele aldığınız için siz forum sayfa cevapları öğretmenlerine teşekkür ederiz.

  2. Rize Sosyal Bilgiler ders kitabı cevaplarını kolay bir şekilde yapıyorum Allah sizlerden razı olsun

  3. Gerekli olan maddi imkanlarla beraber yakın çevremizde yer alan ekonomik faaliyetleri izleyerek büyük girişler yapabiliriz.

  4. Çok güzel hazırlanmış olan bir ödev olmuş . herkeze teşekkürler 1 saatlik ödevi sayenizde 10 dakikada yaptım .

  5. Işlediği konular sayesinde sorularının cevaplarını hemen cevspladim.Emegi geçen herkese minnettarım.

  6. Konuyu çok fazla anlamadım yardım edebilir misiniz Sizin kanalınız Gerçekten çok güzel Sizi seviyorum yüzünüzü görmek istiyorum ben 6sınıf kızıklar Ortaokulu gülerarslan 6C den iyi dersler

    Merhabalar Hocam ben Güler Aslan projenin adı dünyanın zeytin Merkezi değil başka bir şey olabilir mi Bu arada isminiz ne abone oldum kanalımıza

    1. İstediğinizi yapabilirsiniz eğer proje istediğiniz bir konu var ise sizlere yardımcı olabiliriz. Dilediğinizi yazmaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.