7. Sınıf Fen Bilimleri

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 158-159-160-161 Cevapları MEB Yayınları

Göster

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Cevapları Sayfa 158, 159, 160, 161


Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları


Soru : Kışın güneşli günlerde evinizin güneş alan odalarının güneş almayan diğer odalara göre daha sıcak olduğunu fark etmişsinizdir. Evin içinde herhangi bir ısı kaynağı kullanılmamasına rağmen bu odaların daha sıcak olmasının sebebini nasıl açıklarsınız?


Cevap : Güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları evimizin duvarlarını ısıtarak içerisinde sıcak olmasını sağlamaktadır.


Soru : Yeryüzündeki en temel enerji kaynağı nedir?


Cevap :  Yeryüzündeki en temel enerji kaynağı Güneş’tir.


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları


Soru : Günlük hayatta güneş enerjisinden hangi alanlarda faydalanılır?


Cevap : Günlük hayatta güneş enerjisinden hangi alanlarda faydalanılır?

Güneş enerjisi hayatımız içerisinde yenilebilir enerji durumundadır özellikle fosil yakıtların çevre kirliliğine küresel ısınmayı arttırmasından dolayı güneş enerjisi insanlar tarafından yeni kullanılabilir alternatif enerji olarak görülmektedir günlük hayatımız içerisinde kullandığımız yerlere bakacak olursak;

Başta evlerde kullandığımız su ısıtma sistemleri yollarda kullanılan trafik lambaları  trafik ışıklı levhalar ve aydınlatmalar güneş enerjisi kol saatleri Hesap makineleri güneş enerjili elektrik santralleri olarak sayılabiliriz.


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları


Soru : Güneş enerjisinin diğer enerji türlerinden üstün yönlerini araştırınız. Araştırma sonuçlarınıza dayanarak güneş enerjisinden gelecekte nasıl yararlanılacağına ilişkin fikirler üretiniz. Fikirlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap : Güneş enerjisinin diğer enerji türlerinden üstün yönlerini araştırınız.

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişmektedir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle enerjiye de ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle fosil yakıtların çevreye zarar vermesinden kaynaklı olarak vede gelecek yıllarda fosil yakıtların tükenmesi durumunda alternatif enerji olarak güneş enerjisi görünmektedir.

Küresel ısınmayı engelleyebilecek, en mantıklı  enerji çeşidi zararsız olan güneş enerjisidir. Bundan dolayı yenilebilir enerji olan güneş enerjisine devletler yönelmeye başlamıştır. Güneş enerjisi ile günümüzde elektrik üretimi yapılması başlanmıştır. Özellikle ülkemizin ılıman iklim kuşağında olması güneş enerjisinden faydalanabilmek durumda olduğumu göstermektedir. Güneş enerjisi sayesinde yol aydınlatmaları, trafik lambaları, trafik levhaları, su ısıtma sistemleri gibi bir çok alanda kullanılabilir.


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları


Neler öğrendik?


1- Yukarıdaki resimde verilen renkli bardakların hepsinde eşit miktarda ve eşit sıcaklıkta su bulunmaktadır. Bardaklar belli bir süre güneş ışığında bırakıldığında sıcaklık artışının en az ve en fazla olacağı bardaklar hangileridir? Sıcaklık artışları arasındaki farkın nelere bağlı olduğunu açıklayınız.


Cevap :

Sıcaklık atışı en fazla siyah bardakta, sıcaklık en az ise beyaz bardakta gözlenmektedir.

Sıcaklık farkını etkileyen en önemli faktör bardakların renkleridir. Koyu renkler güneş ışınlarını tutarken, açık renkler az sogurmaktadır.


2- Şekilde görüldüğü gibi beyaz ışık bir prizmaya gönderildiğinde prizmadan geçen ışık hangi renklere ayrılır? Oluşan renkleri okların ucuna gelecek şekilde yazınız. 


Cevap :

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 158-159-160-161 Cevapları MEB Yayınları
“7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 156-157-158-159. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

3- Beyaz ışık farklı renkteki zeminlerin üzerini aydınlatmaktadır. Zeminlerden yansıyan ışınların renkleri nedir?


Cevap :

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 158-159-160-161 Cevapları MEB Yayınları
“7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları”

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Güneş biz insanların bitkilerin ve hayvanların yani dünyada bulunan tüm canlıların ve yaşam döngüsünün oluşumu ve desteklenmesi amacıyla kullandığımız ısı ve ışık kaynağıdır ayrıca güneş ışınları sayesinde görme ile sağlanmaktadır.ayrıca evlerimizde kullandığımız güneş enerjisi ile ile sıcak suya sahip olabiliyoruz. Tasarlanan güneş panelleri sayesinde Güneş ışınlarından elektrik üretimi de yapılmaktadır.ayrıca güneşi bitkilerin insanların ve hayvanların genişlemesi üremesi ve hayatını devam ettirmesi için çok önemli bir yer tuttuğunu belirtmek isteriz

  2. Çok güzel bişey çok iyi işime o kadar çok yaradı ki anlatamam bunu yapan ve bize yardımcı olmak isteyenlere çok teşekkür ediyorum iyiki varlarmış tekrar tekrar teşekkür ederim

    1. Güneş ışınlarının yansıtılması ve serinlemenin sağlanması için Yaz aylarında genellikle açık renkli giysilerin tercihi edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.