Ders Notları

Ateşkes anlaşmaları ile barış antlaşmaları arasındaki farklılıkların neler olabileceğini söylemeye çalışınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Ateşkes anlaşmaları ile barış antlaşmaları arasındaki farklılıkların neler olabileceğini söylemeye çalışınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Ateşkes anlaşmaları ile barış antlaşmaları arasındaki farklılıkların neler olabileceğini söylemeye çalışınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Ateşkes antlaşması, savaşlarda çatışmaları sona erdiren silah bırakma , savaşı sona erdirme antlaşmasıdır. Sonra başta toprak talepleri olmak üzere meselelerin çözüme kavuşturulduğu veya karara bağlandığı barış antlaşması imzalanır. Barış antlaşması savaşı  durdurmak için yapılan Ateşkes antlaşmasından farklı olarak kalıcı bir antlaşmadır.


“Ateşkes anlaşmaları ile barış antlaşmaları arasındaki farklılıkların neler olabileceğini söylemeye çalışınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ateşkes antlaşmasının diğer bir ismi Mütareke antlaşmasıdır. Nihai ateşkes antlaşmasıdır. savaşlarda çatışmaları sona erdiren silah bırakma antlaşmasıdır. Bundan sonra savaş bir süre durur daha sonra Barış antlaşması ile anlaşmaya oturulur. Eğer anlaşılabilirlerse kalıcı bir antlaşma olan Barış Antlaşması imzalanır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabımızda yer alan bu bilgiyle 62 anlaşmaların ve barış antlaşmaların neler olduğunu öğrenebiliyoruz Barış anlaşmaları isminden de anlaşılacağı gibi barışı destekleyen ve koruyan anlaşmalar olduğunu söyleyebiliriz anlaşmaları ise savaşın durdurulması silahların bırakılmasını ve daha sonra da anlaşmalar yaparak çeşitli paylaşımların ve ihtiyaçların karşılanması ve belirlenmesi anlamında kurulan bir anlaşma olduğunu yukarıdaki bilgi ve cevapları da çok güzel bir şekilde öğrenerek bu bilgileri defterime geçirdim ve ödevimi tamamladım.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.