Ders Notları

Bugün ülkemizde nesli tükenmiş canlıların yok olma sebepleri neler olabilir?

5. Sınıf Fen Bilimleri Bugün ülkemizde nesli tükenmiş canlıların yok olma sebepleri neler olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bugün ülkemizde nesli tükenmiş canlıların yok olma sebepleri neler olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Ülkemizde nesli tükenen canlılar hem doğal nedenlerden hem de beşeri nedenlerden dolayı olmaktadır. Doğal afetler, coğrafik şartlar, iklim değişiklikleri, savaşlar gibi pek çok nedenlerden dolayı canlıların nesilleri tükenmektedir.


Bugün ülkemizde nesli tükenmiş canlıların yok olma sebepleri neler olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Her geçen bir bitkinin veya bir hayvanın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ülkemizde de bu sorun vardır. Bazı bitkiler bazı hayvanlar koruma altına alınmış durumdadırlar. Nesilleri tükenmekte olan bu canlıların nedenleri iki türlüdür. Biri doğal biri de beşeri nedenlerden dolayı olmaktadır. Doğal afetler, savaşlar, iklim değişikliği, kaçak avlanma, coğrafik şartlar, hayvanlara ve bitkilere zarar verme gibi nedenler görülmektedir. Çoğu insan bilinçsiz olduğundan dolayı hayvanları bilmeden veya bilerek nesillerinin tükenmelerine sebebiyet vermektedirler. Bundan dolayı bizim elimizde olan ve değiştirebileceğimiz sorunlara karşı çözüm bulmamız gerekmektedir. Böylelikle nesli tükenmekte olan canlıların yaşamlarını biraz uzatmış olabiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemizde nesli tükenmekle karşı karşıya kalan hayvanlar elbetteki doğal yollardan dolayı da nesilleri tükenmek ile karşı karşıya kalmıştır doğal afetler küresel ısınma ve çeşitli birçok iklim değişikliği sebebiyle hayvanların yok olması ve tükenmesi kaçınılmaz olmuştur bunun yanı sıra insanların kendi elleriyle yapmış olduğu ve hayvanlara vermiş olduğu zararlardan dolayı ortaya çıkan bazı hayvanların nesillerinin tükenmesi de olası bir durum haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.