Eğitici Yazılar

El yahşi biz yaman, el buğday biz saman deyiminin anlamı

TDK Sözlüğü El yahşi biz yaman, el buğday biz saman deyiminin anlamı bağlığının sözlük anlamını kısaca ele alacağız.


Deyiminin Anlamı : El yahşi biz yaman,el buğday biz saman deyimi kendisinden çok, yabancı kimseye değer verildiği durumlarda o kişi tarafından söylenen bir yakınma sözü olarak kullanılmaktadır.


El yahşi biz yaman, el buğday biz saman deyiminin anlamı ile ilgili cümleler


  1. Babası tanımadığı çocuklara kendisinden daha çok değer verince el yahşi biz yaman, el buğday biz saman dedi.
  2. Annesi uzaktan akrabalarına daha çok zaman ayırıp değer verince,yakın akrabaları ona el yahşi biz yaman,el buğday biz saman dedi.
  3. Kuzeni tanımadığı kişilere daha çok değer verince en yakın kuzeni kuzenine el yahşi biz yaman,el buğday biz saman dedi.
  4. Annesi çocuğunu bir odaya bırakıp hep misafirlerle çok zaman geçirip çocuğuna hiç bakmayınca çocuğu yakına yakına el yahşi biz yaman,el buğday biz saman dedi.
  5. Yakın arkadaşı başka tanımadığı insanlarla ısınınca arkadaşı ona el yahşi biz yaman,el buğday biz saman dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. En yahşi biz Yaman eller buğday biz zaman atasözünde anlatılmak istenen bir insanın kendisinden fazla başkalarına değer vermesi beyaz sevdiği insanların kendisine zaman geçireceğine veya diğer vereceği yana çevresindeki Mediha tanımadığı insanlara değer vermesi ve onlara kıymet bitmesi anlamına gelen bir deyim bulduğunu yukarıda verilmiş olan bilgilerle daha iyi bir şekil devam diğer pekiştirme fırsatina sahip olduk.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.