Eğitici Yazılar

Adalet ile ilgili hikaye

Bu konuda  Adalet ile ilgili hikaye konulu hikaye örneği kısa özeti ve uzun hikaye örneği hakkında bilgileri ele alacağız. 


Adalet ile ilgili hikaye konulunun kısa özet hikaye örneği


Cevap :
KİME GÖRE ADALET
Genç bir çocuk bir gece parktan geçerken bir çıglık bağırışma sesi duydu. Bir kadın sesiydi bu sese dogru  yöneldi.
Oraya gittiğinde bir adam bir kadını öldüresiye dövüyordu araya girmek istedi bir boguşma başladı bir anda elinden aldı kadını kadın o kadar korkmuş ki genç adamın arkasına saklandı adam bıçak çıkararak savurdu. Genç adamın hamlelerini savuşturarak adamı yere düşürmeyi başardı ama adam hareketsiz yerde yatıyordu adama yaklaştığında ise olmayacak şey olmuştu şimdi bir katilmi yoksa bir kahraman mıydı.
Adalet in kalemi ne diyecekti. Ya kalemi kırılacak mahkum edilecek yada bu genç suçsuz iyilik yapmış deyip beraat edecek hayatına devam edecek ti.


Adalet ile ilgili hikaye konulunun uzun ayrıntılı hikaye örneği


Cevap :
Başı önde, boynu bükük, biraz ürkek, biraz sahipsiz oturuyordu bir köşede tek başına öylece,
Etrafında sohbet edenler gevezelik yapanlar, gülüşmeler, hatta futbol oynayanlar, Biraz ilerde bir kaç arkadaş toplanmış bir i bağlama çalıyor biri türkü söylüyordu ;
Hapishanelere güneş doğmuyor
Geçiyor bu ömrümde günüm dolmuyor
Eşim dostum hiç yanıma gelmiyor
Yok mu hapishane beni arayan
Bu zindanda ölem can gardiyan…
Bu türkü içine işlemişti garip sesiz çocuğun etrafına bakındı gözlerine teller takıldı gökyüzünü zar zor görebiliyordu bu avluda kendi kendine
Ne işim var benim burada diye düşündü.
Yanına bir gölge yaklaştı ;
Allah kurtarsın geçmiş olsun dedi.
Yanına çömeldi çocuğun efkarlısın belli dedi yak bir tane dedi paketten uzattı.
Cocuk kafasını kaldırdı adama baktı
Yaşlı temiz yüzlü 70-75 yaşlarında 80 lı yıllar dan kalma bir giyim tarzı olan aynı şu ünlü dizide ki Dayı rolündeki Tuncel Kurtiz gibi bir tip adamdı bu bir an kendini filim setinde sandı şimdi yeğen de der dedi kendi kendine gülümser gibi oldu sonra ;
Aglanacak haline gülme dedi. İçinden
Sonra dayı tipli yaşlı adama ;
Sagol kullanmıyorum dedi.
Aferin sana evlat dedi adam sağlığını düşünüyorsan içme zaten.
Bir fırt çekti baktı etrafa bak dedi herkes burada bir ugraş bulur böyle düşünüp duysan bitirirsin kendini dedi.
Bunu demek için mi geldin dayı dedi çocuk.
Yoo dedi adam baktım yalnızsın gidip tanışayım dedim yalnızlık Allaha mahsuz kimse yalnız kalamaz. Dedi
Sormıyacak mısın nasıl düştün buraya diye sordu çocuk.
Hayır dedi dayı. Nasıl olsa bana anlatmasanda başkasına anlatacaksın kimse içinde tutamaz elbet derdini döker birisine.
Çocuk bu söz üzerine sustu efkarlandı tekrar;
Ama ben kader kurbanıyım diye mırıldandı
Kadermi dedi dayı
Herkes öyle der Adalet şaşmaz elbet bir hatan olmuştur. Burada geçirdiğin zaman içinde neyi yanlış yaptığını düşün bence dedi.
Ne yani dedi çocuk şimdi ben suçlu birimiyim onun için mi düştüm bu hapishane ye
Adalet suçlusun diyorsa suçlusundur evlat dedi dayı.
Benim neden burda oldugu mu bilmeden beni yarğılamadın mı şimdi dayı dedi çocuk.
Ee anlata bilelim ozaman yeğen dedi yaşlı adam.
Başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmez dedi cocuk.
Yaşlı adam gözünün ucuyla çocuga baktı şöyle aslında beliydi bu çocuğun temiz bir çocuk olduğu.
Eli yüzü temiz iyi giyimli güzel Türkçe konuşan hata kötü alışkanlığı bile olmayan bir cocuk tu bu. Hakatten ne işi vardı bu çocuğun burada?
Çocuk anlatmaya başladı kendi küçük hikayesini ;
Ben aslında hukuk fakültesi ögrencisiyim 3. Sınıftayım.  aslen Adana lıyım. İstanbul A okumak için geldim okulumu bitirip memlekete hayırlı bir adam olalım dedik. Kendimizi bu dört duvar arasında bulduk. En trajik olanıda Hukuk okuyup herkese adalet dağıtacak ken en büyük haksızlığa maruz kaldım.
Ogün arkadaşlar la buluştuk yani benim buraya düşmeme sebep olan olay un oldugu gün.
Bir kafede oturduk eksik olan ders notlarını aldım biraz çay biraz sohbet biraz oyun oynayalım gençlik işte baya bir geç saat oldu. Arkadaşlar burada kal bir yatakta sana açalım dedi ben ne kadar ısrar etselerde Red edip eve gidecem dedim belki çıkmasam bu iş başıma gelmicek ti dedi.
Dayı; kaderde bu varmış olacagı varmış belki keşke şeytan işidir derler . Ona takılma evlat dedi.
Çıktım evden hava biraz serin di üstümde ki montun önünü kapatıp yavaş yavaş  yürümeye başladım yolumu parktan mı cevrdenmi geçirsem diye düşünürken parka yöneldim oradan da pek geçmeyi sevmem hep tekin olmayan tipler olur. Ben nede olsa Adana lıyız dedim kendimce.
Biraz ilerleyince bir barışma çığlıklar duymaya başladım. Sesin oldugu yöne yöneldim belki birinin yardıma ihtiyacı vardır diye düşündüm.
Biliryorsun son zamanlarda kadın cinayetleri, kızlarımızın başlarına gelenler hep haber bültenlerinde yazıktır bir can bir can. Diye düşündüm adımlarımı hızlandırdım.
Gittiğimde bir adam bir kadına vuruyor onu yerlere çalıyor kadın imdat diye çığlıklar atıyor. Hemen görünce araya girmek istedim dur abi ne yapıyorsun dedim adam küfürler ederek bana bişeyler dedi ben yinede alttan alıp kadını adamın elinden almaya çalışıyor dum.
Kadının saçından tutup bana dönerek git buradan kendi işine bak o benim kırım karıyla koca arasına girilmez diyerek beni itekledi. Bunun üzerine bir hamle yapıp kadını adamın elinden aldım. Adam birden bir küfür savurdu belinden bir bıcak çekti bana dogru savurdu bir iki hamleyle eline sarıldım adamla boğuşma başladı bir boşluğunu bulup adamı adamı fırlatıp üzerimden adam yere yüzü koyun düştü hareket etmiyor du yanına yaklaştım adam kendi elinde ki bucağın üzerine düşmüş kalbine girmiş oracıkta öldü.
Şaşkınlık içinde ne oldugunu anlamadım kadını mı kurtardım adamımı öldürdüm? O dayak yiyen kadın birden bir feryat figan ağlayarak kocamı öldürdün katil diye bağırmaya başladı kim aradı neden duyduklar polis bile gelmişti. Ben saf saf bakıyordum etrafıma hemen kelepçe taktılar koluma ben kadın ı kurtardım onu dövüyor du desemde sende adamı öldürdün dedi polis.
Karakolda bumu vurmuş adamı lan bu tavuk kesemez diye espri ler yapıyor polisler ben kurbanlık koyun gibi bekliyorum neyse savcı bey geldi nöbetci ne oldu evladım dedi ;
Dedim bir kadın parkta darp ediliyordu bende ona yardım etmek istedim elimden böyle bişey olmasını beklemezdim ama kadını kurtarayım derken birden boguşmaya başladık. Adam belinden bıcak çıkardı elinden almak isterken üstüne düştü sayın savçım dedim.
Ee adamın eşi hiç öyle demiyor biz sadece yüksek sesle tartışıyorduk bu genç geldi aramıza girdi tartışmaya başladı kocam la sonrada bıcakladı onu öldürdü diyor. Buna ne diyorsun dedi.
Ben şaşkın şaşkın baka kaldım nasıl yani dedim öyle olmadı desemde beni dinlemedi savçı sonra mahkeme ye çıktık Adalet yerini bulsun diye umut içinde beklerken Hakim karar dedi. Ben berat demesini beklerken kollarıma iki jandarma girerek tutuklu yargılanacağım buraya getirdiler.
İşte böyle dayı şimdi sen söyle adalet kimin için adalet ölen adam içinmi, benim için mi?
Ben kadın ı darp ediyor bir hayat kurtarayım derken hayatını kurtardığım kadın tarafından mahkum edildim.
Adalet şaşmaz mı gerçekten?
Dayı çocuğa baktı hem haline üzülmüş hemde ne diyeceğini bilememişti. Benden sonra buraya gelen ilk kader mahkumu sun yeğen dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Adalet denince aklımıza eşitlik güven duygusu güvenilir bir dünyada yaşamak Ayrıca haksızlığa uğramamak ve düşüncelerimizi haklarımızı rahat bir şekilde savunmak daha huzurlu ortamda yaşamak gelir. Adaletli bir şekilde yönetilmek elbetteki insanların hak ve özgürlüklerini rahat bir şekilde faydalanmalarını sağlar adalet olmadığı bir toplumda insanlar rahat ve huzurlu bir şekilde güvenilir bir ortamda yaşayamazlar aynı şekilde arkadaşlarımızla aile bireylerimiz de okulumuzda adaletli bir şekilde yaşadığımız ama ve adaletli gördüğümüz zaman ne kadar güzel zaman geçirdiğimizi ve ne kadar güvenilir olduğumuzu Ayrıca ne kadar huzurlu bir ortamda yaşadığımızı hissedebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.