Ders Notları

Hz. Muhammed’e (s.a.v.) niçin “Muhammedü’l-Emin” denilmiştir? Araştırınız.

8. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’e (s.a.v.) niçin “Muhammedü’l-Emin” denilmiştir? Araştırınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İslamiyet’ten önce de sonra da müşrikler , kendi eşyalarını zarar vermeyeceğini ve koruyacağını bildiği için Peygamber Efendimize teslim etmişlerdir. Güvenilir olduğunu bildikleri için Efendimize güvenilir Muhammed (sav) anlamında “Muhammedül Emin” denmiştir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem peygamber olmadan önce Mekke halkı tarafından sevilen sayılan güvenirler ve Muhammed Emin olarak çağrılan bir kişiliğe sahip olduğunu bilmekteyiz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e Muhammed’in Emin denilmesinin etme sebeplerinden biri elbette ki güvenilir doğru sözlü olması adaletli olması ve verilen emanetlere ihanet etmemesi gibi temel özelliklerinden geldiğini söyleyebiliriz. Bir insan doğru sözlü ve güvenilir olduğu zaman emin bir şekilde onlara yaklaşılır Emin olduğu için her zaman adaletli olduğunu da anlaşılır bu sebeple insanlara güzellikle ve adaletli yakan insanlara çevrede kadar sevildiğini bil sayıldığını görebiliriz peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de her zaman güvenilir ve sadık kişiliğe sahip olduğu için Muhammed Emin olarak çağrılır di.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.