Ders Notları

İnsanların birbirine saygıyla yaklaştığı ve anlayışlı olduğu bir toplumda neler yaşanır?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İnsanların birbirine saygıyla yaklaştığı ve anlayışlı olduğu bir toplumda neler yaşanır? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İnsanların birbirlerine saygılı yaklaştığı ve anlayışlı olduğu bir toplumda huzur ve güven ortamı oluşmuş olur. Herkes kendi haklarına sahip çıktığı haklarını bildiği için başkalarının da haklarına saygılı olmayı bilir insanların birbirlerinin farklılıklarına saygılı olmaları toplumsal dayanışmayı da arttırır.
Saygı ve sevgi ile inşa edilen toplumlarda suç oranları azdır. İletişim yolları artar millet işimin olmadığı toplumlarda çalışacak sürekli insanlar vardır. İletişimsizlikten kaynaklanan çatışmaları azaltmak için iletişim diyalog ortamı kurmak şarttır.
İnsanlar birbirlerine saygı ile yaklaştıkları sürece şiddet ortamı ve çatışma gerginlik gibi durumlarda ki kavgaya paslanmaz saygı farklılık gözetmeksizin değil değil ırk ve kültür parkı bunu etkilemez. Bu yüzden insanlar arasında hoşgörü gelişir anlayışta olursak farklı düşünceler farklı fikirler artık hoşgörü ile karşılanır hoşgörünün olduğu yerlerde mutluluk vardır. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İnsanların birbirine karşı saygılı yaklaştı uyum içerisinde yaşadığı bir ayrım yapmaksızın sevdiği ortamlardan huzur mutluluk ve güven artar birbirine olan yardımseverlik ve güzel ahlak gelişir sana karşı olan duyarlılık artar elbette insan karşısındaki insanın farklı bir düzeye farklı Allah’a sahip olsa bilir her zaman saygı duyabileceği yerini gerekli bir ahlak olduğunu bilmeliyiz toplumumuzda farklı ülkelerden gelen farklı anlayışa sahip olan insanlar elbette ki olabilir bu insanlarla güzellik içerisinde uyum içerisinde yaşamayı sağlamalıyız.

  2. İnsanlar birbirine karşı ahlaklı ve uyum içinde yaşamış olduğu bir toplumda elbette ki güzellikler de yaşanabilir ortamlar birbirini seven bir yardımlaşan insanlar birbirine karşı olan saygılı olan insanlara çok çokça görebiliriz. İshak birbirine karşı her zaman anlayışlı ve hoşgörülü olmalıdır toplumu ayakta tutan en güzel değerlerden biri budur değerlerimize sahip çıkmalıyız her zaman değerlere bağlı bir şekilde yaşamalıyız insanların ayrımı yapmaksızın sevmeliyiz düşüncelerini ama hiç biçimlendirme kültürlerini birbirine ayırmadan her zaman alımlı bir şekilde konuşmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.