Ders Notları

İslamiyet’in yayılmasında Hicret’in ne gibi katkıları olmuştur? Tartışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İslamiyet’in yayılmasında Hicret’in ne gibi katkıları olmuştur? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İslamiyet’in yayılmasında Hicret’in ne gibi katkıları olmuştur? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: İslamiyet’in yayılmasında Hicret’in Önemi büyüktür. Çünkü baskı altındaki İslam dini Mekke’de fazla yayılmamıştır. Bunun üzerine Hz Muhammed s.a.v. göç etme kararıyla Müslümanları Medine’ye hicret ettirmiştir.


İslamiyet’in yayılmasında Hicret’in ne gibi katkıları olmuştur? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Mekke Cahiliye Dönemi Arabistan’da Arabistan’ın en önemli Şehri idi Ticaret ve ibadetin Merkezi Kabe’nin bulunduğu yerdi. Bu da onu önemli bir şehir yapıyordu.

Hz Muhammed’in s.a.v. İslamiyeti çağrısıyla Mekkeli müşrikler şehrin yönetimini elde ettikleri zenginlikleri kaybedeceklerini anladılar onun için de bu dine büyük baskılar yapmaya başladılar o dönemde Mekke’de büyük zulümler altında kalan Müslümanların göç etmesine karar veren Hz Muhammed s.a.v. Mekke’ye göre daha geride kalan önemsiz bir şehir gibi görünen Medine’yi seçmiştir Medine’ye hicretle Medine Hz. Muhammed’in şehire gelmesiyle önem kazandı. İslamiyet’e katılımlar hız kazanmış Medine bir şehir devlet statüsüne yükselmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’de eygamber olarak seçilmiş ve burada islamiyetin ilk adımlarını atmıştır yalnız Mekke’de bulunan halk hem çok cahil hem putlara tapan hem de İslamiyet’e karşı olan bir topluluktur peygamber efendimizeve sahabelere birçok işkenceler ve zulümler yapmışlardır bu sebeple peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye göç etmiştir buraya göç ettiği zaman Medine halkı onu büyük bir coşku ve sevgi ile karşılamış İslamiyetin yayılmasına ve İslamiyeti güzel bir şekilde tanıtılmasına yardımcı olmuştur

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.