Ders Notları

Kafatasımızı oluşturan kemikler hareketli eklemler ile bağlı olsaydı neler olabilirdi?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kafatasımızı oluşturan kemikler hareketli eklemler ile bağlı olsaydı neler olabilirdi? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kafatasımızı oluşturan kemikler hareketli eklemler ile bağlı olsaydı neler olabilirdi? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kafatasımızı oluşturan kemikler hareketli eklemler ile bağlı olsaydı hareketlerde zorlanırdık. Başımız döner ve çeşitli denge sorunlarıyla karşı karşıya kalırdık.


Kafatasımızı oluşturan kemikler hareketli eklemler ile bağlı olsaydı neler olabilirdi? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

  • Kafatasımızı oluşturan kemiklerin hareketli olmaları durumunda vücudumuzun yöneticisi pozisyonunda olan beyin için çok büyük problemler çıkardı.
  • Kafatasımıza alınacak ilk darbede denge problemi yaşardık. Daha sonra vücuttan alınan sinyallerin değerlendirilmesinde yanlışlıklar yapılır. Bu yanlışlıktan sonra verilecek yanıtta yanlış olurdu.
  • Vücudu bir bilgisayar olarak kabul etsek harddisk’te olabilecek  bir arızada bütün bilgisayar arızaya geçer. Bilgisayar tam anlamıyla çalışmaz bazı parçaları çalışsa da işlem yapılamaz.
  • Bu nedenden dolayı beynimizin   kolay etkilenmemesi için sağlam kafatası kemiklerinin arkasına konulmuştur.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kafatasımızda bulunan kemikler hareketsiz ve düz bir yapıdadırlar. Eğer kafatasımızda bulunan kemikler oynar veya hareket eden bir yapıya sahip olsaydı beynimiz zarar görebilirdi. Vücudumuz binlerce mucizelerle dolu iç organlarımızı koruyan ve Saran ayrıca yaşamımızı sürdürmek için gerekli olan tüm fonksiyonlara sahip olan bir yapıdadır. Beynimiz sayesinde dengemizi sağlayabiliyor iç organlarımızın yönetilme sağlanabiliyor Ayrıca gerekli olan bilgilerin depolanması için birçok ortamı ve imkanı beynimiz hazırlayabiliyor.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.