4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 65-66-67 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı İnsan Sağlığı ve Dengeli Beslenme Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 65, 66, 67


İnsan Sağlığı ve Dengeli Beslenme Metni Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 65 Cevapları


Soru : Sağlıklı Beslenmek İçin Sabah,Öğle, Akşam Öğünleri Hazırlayalım


Cevap: Sağlıklı Beslenmek İçin Sabah,Öğle, Akşam Öğünleri Hazırlayalım

Sabah Öğünü ; Çay, haşlanmış yumurta, bal, terayağı, zeytin, peynir

Öğle  Öğünü ; Kuru fasulye, pirinç pilavı, bulgur pilavı, patates kızartması

Akşam Öğünü ; Tavuk haşlama, bulgur pilavı,  salata


DÜŞÜNELİM, YAZALIM, PAYLAŞALIM


1. Okula gelmeden önce dengeli ve sağlıklı beslenmek için kahvaltı yapıyor musunuz?


Cevap: Evet. Kahvaltı önemli bir öğün olduğu için kahvaltı yapıyorum.


2. Dengeli ve sağlıklı beslenme neden önemlidir?


Cevap: Dengeli ve sağlıklı beslenme neden önemlidir?

Bir kişi dengeli ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi büyük önem taşımaktadır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gerekli olan bütün besinleri almamız ve spor yaparak gerekli olarak bedensel kuvveti elde ederek güçlü bir kişiliğe, bedensel güce ve zihinsel güve kavuşmamız ancak dengeli ve sağlık beslenmeyle sağlanabilir.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında spor yapmamız ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmamız gerekir. Bu bilgiler ışığında güçlü bir zihin yapısı, güçlü bir zihin yapısı gelecek hayatımızda karşımıza çıkabilecek engelleri kolay bir şekilde aşmak için gerekli özellikleri verecektir.

Bunun sonucunda hayatta istediğimizi elde ederek etkin bir vatandaş oluruz. Devletimize, milletimiz ve ailemizi  yararlı bir birey haline gelerek hayatımızı en iyi şekilde devam ettiririz.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 66 Cevapları


Soru : Dengeli beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir? Tartışalım.


Cevap: Dengeli beslenmenin insan sağlığına etkileri nelerdir? Tartışalım.

İnsanların ruhsal ve bedensel olarak iyi bir şekilde hayatlarını devam etmesi için dengeli bir beslenme ile hayatını devam ettirmesi gerekir. Dengeli beslenmeyle birlikte vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri almamız bizlere hayat içerisinde olaylar karşısında daha iyi tepki vermemizi sağlar.

Dengeli beslenme ile ayrıca günlük hayatımızda yapmamız gereken sorumlulukları yapmamız için gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır. Dengeli bir şekilde beslenen kişilerin zihinsel olarak daha iyi bir şekilde geliştikleri kabul edilmektedir. Zihinsel olarak gelişimini tamamlayan kişisel olayları kolay bir şekilde çözerek gelecek hayatlarında istedikleri mevkilere gelebilmektedir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 67 Cevapları


Soru : Diyetisyen ne iş yapar?


Cevap: Diyetisyen ne iş yapar?

Diyetisyen 4 yıllık üniversite mezunu beslenme ve diyetisyenlik bölümü lisans derecesi almış kişidir. Görevleri hastaların beslenmesini düzenleyip, insanlara menü plan ve programları oluşturmaktır.

Diyetisyenler besinler ile ilgili tüm verileri araştırıp oluşan değişimleri gözlemler, yaş, cinsiyet, yapılan işlere göre harcanan enerjiyi ve alınması gereken besinlerden bir zincir oluşturur.

Bu zincire uygun olarak haftalık aylık listeler hazırlar. Diyetisyenler özel sektörde ve kamuda yani devlette çalışma imkanlarına sahiptirler. Diyetisyenler beslenme eğiticisi ve öğretmen olarak kurumlarda görev yapabilirler. Eğitici diyetisyen olarak halk sağlığı hizmetlerinde, klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde toplu beslenme yapan kuruluşlarda, özel beslenme ve spor merkezlerinde görevli olarak çalışabilirler.


Soru : Ekmekten tasarruf ederek neler yapabileceğini biliyor musun?


Cevap: Ekmekten tasarruf ederek neler yapabileceğini biliyor musun?

Evet. Ekmekten tasarruf ederek neler yapabileceğini biliyorum. Bizim evde her zaman yeteri kadar ekmek alınmaktadır. Eğer ekmekler bayatlar ise ; ekmekleri tasarruf etmek için tost yapar, tatlı yapar veya ekmekleri fırına atarak çıtır ekmekleri çorbaların yanında kullanırız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Merhaba ayşe aramıza hoş geldin. 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı hakkında istediğin soruları bizlere sorabilirsin.

  1. Sağlıklı bir insan olabilmemiz için sabah önemi akşam önderimizi ihmal etmemeliyiz. Günün en kıymetli ve en önemli öğünü olan kahvaltıyı iman etmemiz gerektiğini de bilmeliyiz.biz çocuklar kahvaltıda yediğimiz yumurta peynir zeytin süt gibi protein ve vitamin içeren yiyecekler sayesinde güne çok iyi başlarız.öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde annemizin yaptığı bakliyat veya sebze ağırlıklı yemekleri yemeliyiz. Bakliyatlar protein karbonhidrat ve bol vitamin barındıran kuru gıdalar Iğdır. Kış günlerinde bakliyatları getiri ve dengeli bir şekilde alırsak hastalanma mızda daha az olur. Ayrıca sebze ağırlıklı yemekler de vücudumuz için çok önemlidir.Mesela karnabahar brokoli ıspanak pancar gibi bol vitamini sebzeleri hayatımızdan eksik etmemiz gerekmektedir. Birçok meyve yiyerek de soğuk algınlığına ve bağışıklık sistemimizin desteklenmesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.