4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 93-94 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Kuvvetin Şekil Değiştirici Etkisi Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 93, 94


Kuvvetin Şekil Değiştirici Etkisi Metni Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 94 Cevapları


DÜŞÜNELİM, YAZALIM, PAYLAŞALIM


1. Balon, yay, sünger ve plastik topun üzerinden kuvvet kalktıktan sonra şekillerinde ne tür değişiklikler meydana geldi?


Cevap: Cisimler eski şeklini geri alır.


2. Bu cisimler üzerinde kuvvetin hangi etkisi görülmektedir?


Cevap: Şekil değişikliği etkisi görülmektedir.


3. Cisimler üzerinden kuvvetin etkisi kalkınca hangi cisimler eski şekillerine geri döndü?


Cevap: Elastik cisimler eski şekillerine geri döndü.


4. Kuvvetin etkisi kalktıktan sonra cisimlerin eski şekillerine dönmelerinin veya dönmemelerinin günlük yaşamda sağladığı faydalar neler olabilir?


Cevap: Bazı kapılardaki yaylar sayesinde kapı açılınca otomatik olarak kapanır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çevremizde bulunan birçok cisme kuvvet uygulayarak onun yönünü değiştirebilir hareket ettirebilir sallandır abiler hızlandırabilir yavaşlatabiliriz.buna en güzel örnek bir araba sabit durduğu yerden hareket ederek bedeni bir yolda yürüdüğü zaman hızlanmaya ve hareket etmeye başlar. Yön değiştirdiği zaman bu yön değiştirmeye bir örnektir. Tekrar yetiştiği yerde durduğu zaman yavaşlamaya bir örnek olarak verilebilir. Parklarda bulunan salıncaklarda sallandığımız zaman sallanma hareketi uygularız. Kapıyı açtığımız zaman itme kapattığımız zaman çekme kuvvet uygularız. Bunları çeşitli örnekler verebiliriz.nokta arkadaşlarımızla beraber çeşitli örnekler vererek bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Mesela bir lastiği esnetti bıraktığımız zaman esneme hareketi uygulamış oluruz.Süpürge makinesi ile evi süpürdüğünü zaman çekme ve itme kuvveti de uygulama aldığımız söylenebilir. Bu konuda verdiğiniz örnekler sayesinde ödevlerimi çok aktif ve hızlı bir şekilde yaptım. 1 saatlik ödevimi yarım saatte bitirebildim. Sayenizde fen bilimleri dersinde çok seviyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.