4. Sınıf Sosyal Bilgiler

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109-111-112-113. Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109-111-112-113. Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Sınıf Ferman Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 109-111-112-113. Sayfa Cevapları Teknolojinin Öyküsü


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Tablet bilgisayar ile masaüstü bilgisayar arasında ne gibi farklılıklar vardır? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Tablet bilgisayar elde gezdirebileceğimiz kolay taşınabilir bir bilgisayar çeşididir. Masaüstü bilgisayar ise kasası olan monitörü olan daha büyük yapıda bir bilgisayara çeşididir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Ferman Yayıncılık

6. Etkinlik

Alexander Graham Bell ile John Logie Baird’ın yaşam öykülerini ve diğer çalışmalarını genel ağdan araştırınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.
Cevap: Alexander Graham Bell işitme engellilere yönelik çalışmalar yapmıştır ve telefonun mucididir. John Logie Baird hareketli görüntüleri mekanik sistemle çalıştırmış ve televizyonun öncülerinden biri olarak tarihe geçmiştir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 112 Cevapları Ferman Yayıncılık

Deneyelim

Evinizde kullandığınız teknolojik bir ürünün geçmişten günümüze hangi aşamalardan geçtiğini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.
Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109-111-112-113. Cevapları Ferman Yayıncılık


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Ferman Yayıncılık

7. Etkinlik

Aşağıda röntgen cihazının ülkemizde ilk kullanım tarihine ilişkin bir metin verilmiştir. Metni okuyarak röntgen teknolojisinin gelişimi açısından önemli gördüğünüz ifadelerin altını çiziniz.
Cevap: Röntgen filminde Mehmet Efendi’nin sağ bileğindeki şarapnel parçasını tespit edebildiler. Daha sonra bu şarapnel parçası ameliyatla çıkartıldı. Bu uygulama, röntgen tekniğinin, tıp biliminde ve savaş yaralanmalarında  dünyada ve ülkemizde- kullanıldığı ilk uygulama olarak bilinmektedir

Deneyelim

Seçeceğiniz bir teknolojik ürünün mucidinin yaşam öyküsünü araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.
Cevap: Telefonun icadı ile tanınan bilim insanı Alexander Graham Bell 3 Mart 1847 yılında doğmuştur. Aslında sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Bunu başaramadı ama telefonun mucidi olmayı başardı.

Sonraki Konuya Hazırlık

Yakın çevrenizde hangi sorunlar için ne tür ürünler geliştirilmiştir? Araştırınız. Edindiğiniz bilgilerle araştırdığınız ürünü tanıtıcı bir metin yazıp sınıf panosuna asınız.
Cevap: Yakın çevremde temizliklerin yapılabilmesi ve bunun yapılması sırasında hem su tasarrufu sağlanması hem kas gücünden tasarruf edilmesi hemde zaman kazanılmasını sağlamak amacıyla çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi vardır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.