4. Sınıf Sosyal Bilgiler

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165-166-167-168-169. Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165-166-167-168-169. Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Sınıf Ferman Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 165-166-167168-169. Sayfa Cevapları Özgürlüğümüzün Değeri


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

İnsanların kendilerini yönetecek kişileri seçimlerle belirlemesinin önemi nedir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: İnsanların kendilerini yönetecek kişileri seçimlerle belirlemesinin önemi toplumsal yaşama katılıp kendi fikirlerimizi sunarak özgür ve hür olmaktayız. 


Söyleyelim

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165-166-167-168-169. Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıda ikinci meclis binamızın toplantı salonunun içi görünmektedir. Bu görselde kürsünün tam üstünde yazan “Hakimiyet Milletindir” ifadesi ne anlama gelmektedir? Meclisimiz ile özgürlüğümüz arasındaki bağlantı nedir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: “Hakimiyet Milletindir” ifadesi yönetimde halkta söz sahibidir. Halk uygun gördüğü kişiye seçim ile seçerek adaletle yönetime dahil olmaktadır. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165-166-167-168-169. Cevapları Ferman Yayıncılık
Yanda verilen fotoğrafı inceleyiniz. Bu fotoğraf 1933’te Uşak’ta çekilmiştir. Fotoğraftaki pankartta anlatılmak istenen nedir? Tartışınız.

Cevap: Bağımsızlık, özgürlük uğruna yeni bir yönetim şekli olan Cumhuriyet ile yönetim atalarımızın çabaları, canlarını hiçe sayarak savaşmaları, birlik ve beraberlikle kazanmışlardır. 


Mustafa Kemal Atatürk’ün aşağıdaki sözünü okuyunuz. Sizce Atatürk bu sözü ile ne anlatmak istemiştir?

• Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

Cevap: Atatürk yeni yönetim şekli olan, halkın söz sahibi olduğu, düşünce özgürlüğünün ön planda olduğu Cumhuriyet’in geldiğini anlatmak istemiştir. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Ferman Yayıncılık

6. Etkinlik

Bir birey olarak ülkemizin bağımsızlığı için üstlenebileceğiniz diğer rolleri aşağıdaki alana kısaca yazınız
Cevap: Bir birey olarak ülkemizin bağımsızlığı için tarihimizi öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Geçmişimizi bilmezsek atacağımız adımlarda tekrardan aynı başarısızlıklar yaşayabiliriz. Aynı zaman da geçmişten ders çıkararak hataların önüne geçip kalkınma yolunda adımlarımızı daha sağlam atmalıyız. Atatürk’e, bayrağımızı, marşımıza saygı duyup yaşatmak olacaktır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Atatürk’ün “Özgürlüğün de eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.” sözü hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Eşitlik, özgürlük ve adalet tüm ülkenin eşit, adil olmasından geçmektedir. Ulusal egemenlik toplumsal hayatta eşitliği ve adaleti sağlamaktadır. Ulusal egemenlik halkında yönetimde söz hakkına sahip olmasını sağlamaktadır. Halk yönetimde söz sahibi olduğu için eşitlik, adalet ve özgürlükte canlı kalacaktır. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Ferman Yayıncılık

7. Etkinlik

1. Cumhuriyetimizin kuruluşunun anlamını ve önemini açıklayan bir yazı hazırlayınız.
Cevap: Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı sırasında kendi varlığını sürdürebilmek ve vatanını kendi çabalarıyla kurtaran insanların kurduğu en güzel sistemdir. Çünkü kendi çabalarıyla bu vatanı kurtaran insanlar, devletin halk tarafından yönetildiği sistem olan Cumhuriyet’i seçmişlerdir. Halk tarafından seçilen yöneticiler tarafından ülke yönetilir. Bu, devleti yönetme yetkisinin sadece millette olduğunu, başka birisi tarafından yönetilemeyeceği anlamına gelir. Ülkenin kuruluşunda fedakarlık yapan insanlar için bu çok önemli bir olaydır.

3. Bayraklarımızı kullanarak afişlerinizi süsleyiniz ve 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün önemini vurgulayan bir metin hazırlayınız.
Cevap: 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü, ülkemiz tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu anlamlı gün, insanların demokrasiye olan güvenini güçlendirirken, birlik ve dayanışma duygularını arttırır. Türk milletinin özgür iradesine sahip çıkarak darbe girişimini önlemesi, demokrasiye olan güvenimizi gösterir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki “Bayrak” şiirini okuyunuz. Bayrak şiirinde hangi millî değerlerimizden bahsedilmektedir? Şiiri okurken neler hissettiğinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: “Bayrak” şiirinde vatan karşı olan sevgi, bağlılık, bağımsızlık, şehitlerden, birlik ve beraberlikten bahsedilmiştir. 


Sonraki Konuya Hazırlık

Hangi ülkeye seyahat etmek isterdiniz? Neden? Bununla ilgili olarak atlasınızı inceleyerek bir seyahat planı oluşturunuz. Planınızı sınıfınıza getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Azerbaycan’a seyahat etmek isterdim. Azerbaycan Güney Kafkasya’da bulunan Avrasya ülkesidir. Güney Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip olan ülkesidir. Azerbaycan zengin kültürel mirasa sahiptir. Opera, tiyatro gibi sahne barındıran ilk ülke olma özelliği taşımaktadır. Azerbaycan’a ait zengin kültürü hakkında bilgi edinmek ve görmek istediğim için seyahat etmek istiyorum. Aynı zaman da kardeş ülkemiz olması da etkili olmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.