6. Sınıf Fen Bilimleri

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 138-142 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı Yakıtlar Cevapları Sayfa 138, 139, 140, 141


Yakıtlar Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı Sayfa 138


Soru : Acaba doğaya hiç zarar vermeyen ve hiç tükenmeyen enerji kaynağı var mıdır?


Cevap:

Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, su enerjisi hiç zarar vermeyen ve hiç tükenmeyen enerji kaynağına örnek olarak verilebilir.


6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı Yakıtların Çevreye Etkisi Cevapları Sayfa 142, 143


Yakıtların Çevreye Etkisi Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı Sayfa 142


Soru : Fosil yakıtların çevresel, ekonomik ve insan sağlığı açısından zararlarını araştırınız. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :

Madde madde Fosil yakıtların çevresel, ekonomik ve insan sağlığı açısından zararları şunlardır ;

Fosil yakıtlar hidrokarbon ve yüksek oranlarda karbon içeren kömür, petrol ve doğal gaz gibi doğal enerji kaynaklarına verilen isimdir.

Fosil yakıtlar ölmüş olan canlı organizmaların oksijensiz bir ortamda milyonlarca yıl boyunca çözülmesi ile meydana gelmektedir. Fosil yakıtlar endüstriyel alanda çok geniş bir kullanıma sahiptir.

Mesela elektrik üretiminde genelde fosil yakıtın yanması ile açığa çıkan enerji bir tür bile güç olarak iletilir ve buhar türbinini döndürmek için kullanılırken yeni enerji santrallerinde yanma ile elde edilen gazlar direkt olarak gaz tribününü döndürmektedir.

Fosil yakıtların bizlere sağlamış olduğu yararlar çok olmakla beraber ne yazık ki zararları da vardır.

Fosil yakıtların zararlarından bir tanesi asit yağmurlarının yağması ve Bu yağmurlar sebebiyle havanın ve çevrenin kirlenerek zarar görmesi.

Fosil yakıtların zararlarından bir tanesi ozon tabakasının incelmesi ve delinmesidir. Bu da dünya üzerindeki bütün canlıları tehlikeye sokmaktadır

Fosil yakıtların zararlarından bir tanesi havadaki oksijenin azalması ve karbondioksitin artmasıdır ki bu da canlıların sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Fosil yakıtların zararlarından bir tanesi de küresel ısınma gibi iklim değişikliklerine sebep olmasıdır ki bu da birçok zararlı beraberinde getirir

Fosil yakıtların zararlarından bir tanesi hava kirliliği ile olan etkidir ki havayı suyu ve toprakları etkileyerek bütün canlıları dolaylı yoldan kötü yönde etkiler.

Fosil yakıtların zararlarından bir tanesi de bulaşıcı hastalıkların artması ve hastalıkların çoğalmasına sebep olmasıdır.

Bunun için teknoloji geliştirilmeli ve bu yakıtların zararını azaltacak yöntemler tespit edilmelidir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Valla bu konu gerçekten eğlenceli Doğaya zarar vermeyen ve tükenmeyen enerji kaynakları var gibi görünüyor. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi kaynaklar hem çevreye zarar vermiyor hem de bitmek tükenmek bilmeyen enerji kaynakları gibi.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.