6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 61-62 Cevapları Tutku Yayınları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 61, 62


Bir Hadis Öğreniyorum  Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 61 Cevapları


Soru : Güzel ahlaklı insanlar, toplumda neden sevilir? Söyleyiniz.


Cevap: Güzel ahlaklı insanlar  her zaman dürüst, doğru, güvenilir olurlar. Kimseye karşı kötü bir davranış sergilemezler bundan dolayı toplum güzel ahlaklı insanları sever.


“Nerede olursan ol, Allah’tan kork. Yaptığın kötülüğün ardından hemen bir iyilik yap ki o kötülüğünü gidersin. İnsanlara, güzel ahlaka uygun biçimde davran.” Tirmizî, es-Sünen, Birr, 55.

Soru : Yukarıdaki hadis-i şerifi yorumlayınız. Bu hadis-i şeriften günlük hayatımıza yönelik hangi ilke ve değerleri çıkarabiliriz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Ulaştığınız sonuçları da yazınız.


Cevap: Allah bizi her yerden görür. yaptıklarımızın hepsini bilir. Kötülük yaptığında Allah’ın görmeyeceğini düşünmemelisin bunun karşılığında iyilik yapmalısın ki Allah seni affetsin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Güzel ahlaklı insanlar pozitif insanlardır. Güzel ahlaklı insanlar toplum içinde çok güzeldir ve sayılırlar. Güzel ahlaklı insanlar zorluklarda ve üzüntüler de sabırlı olmayı başarırlar. Sabırlı bir insan mutlu bir insan da olabilir. Müslümanlıkta ahlaklı insanları ve sabırlı insanları esas alır. Bir müslüman güzel ahlakla sayesinde tamamlanir. Güzel ahlakin gerekliliğini kur’an-ı Kerim’de peygamber efendimizin hadislerinde görebiliyoruz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem güzel ahlakı ile ve sabrı ile bilinirdi

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.