7. Sınıf Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 18-20-21-22 Cevapları GÜN Yayıncılık

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Ahiret Hayatının Aşamaları Cevapları Sayfa 18, 19, 20, 21, 22


Ahiret Hayatının Aşamaları Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 18 Cevapları


Soru : “Mahşerde toplanmak” ifadesi size neleri çağrıştırmaktadır?


Cevap :
“Mahşerde toplanmak” ifadesi bana hesap vereceğimizi, ardından ahiret hayatına ve ebedi yurduna kavuşacağını çağrıştırmaktadır.


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 20 Cevapları


Soru : Doğada, yeniden dirilişi hatırlatan başka ne gibi örnekler yer alır? Bu konudaki gözlem ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Doğada bahar gelince solan toprakların canlanması ve yeşermesi, ağaçların yeniden meyve vermesi örnek olarak gösterilebilir. Kışın kuruyan topraklar yeniden yeşillenir ve hayat bulur.


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 21 Cevapları


Soru : İnsanların, yaptıklarından hesaba çekileceği bilincine sahip olması toplumda iyiliklerin çoğalıp kötülüklerin azalmasında nasıl bir rol oynayabilir? Tartışınız.


Cevap :
İnsanların, yaptıklarından hesaba çekileceği bilincine sahip olması toplumda iyiliklerin çoğalıp kötülüklerin azalmasında çok etkilidir. Çünkü insanlar eğer yaptıklarının cezasını bulacağını bilirse Allah’ tan ve cezadan korkar zulüm yapamaz. Haksızlık ettiği zaman ve güçsüzü ezdiği zaman buna devam etmekten korkarak tövbe eder.


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 22 Cevapları


“Kim (Allah’ın huzuruna) iyilikle gelirse ona, getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o, sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır…” (En’âm suresi, 160. ayet.)
“(Lokman öğütlerine şöyle devam etti.) Yavrum! Şüphesiz yapılan iş bir hardal tanesi ağırlığında olsa, bir kayanın içinde yahut göklerde ya da yerin içinde bile olsa Allah onu çıkarır, getirir. Çünkü Allah en gizli şeyleri bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.” (Lokman suresi, 16. ayet.)

Soru : Yukarıdaki ayetlerden, dünyada yapılanların karşılığı ve ahiret konularında ne gibi ilkeler çıkarılabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap :
Bu ayetlerde Allah’ ın rahmeti göze çarpmaktadır. Çünkü dikkat edilirse iyiliğe on katı, kötülüğe ise sadece yapılan kadarı vardır.
Bir iyilik gizli yapılsa da onu Allah bilmekte, bir kötülük insanlar arasında duyulmasa da Allah cezasını verecektir. Bir toplum bunu bilir ve uygularsa huzur ortamız oluşur, kimse kimseye zulüm etmez.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ahirette Müslümanların yapmış oldukları günahlar ve sevaplar dan sorgu sorulacağını buna göre cennet veya cehenneme hak kazanacaklarını ve tüm insanların bulaşık yıkayacağım mahşer günüdür. Bir müslüman imanın ve İslam’ın şartını inanarak Ayrıca büyük günahlardan kendini alıkoyup güzel ahlaklı olduğu zaman cennet ve mükafatlandırır. Ayrıca gıybet yapmamak bu Hakkı yememek zinadan uzak kalmak hırsızlık yapmamak gibi çeşitli hal ve davranışları edindiğimiz zaman cennete hak kazanırız. Sevaplarımızı kat kat katlandığı günahlarımızın ise rahman ve rahim olan Allah’ın izniyle affedileceği mahşer gününde tüm Müslümanlar oraya ulaşmadan önce tövbe etmeli ve günahlarının affına istemelidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.