7. Sınıf Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 45-46-49 Cevapları GÜN Yayıncılık

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Umre ve Önemi  Cevapları Sayfa 45


Umre ve Önemi  Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 45 Cevapları


Soru : Müslümanlar Kâbe’yi, Mekke ve Medine’yi görmeyi, buraları ziyaret etmeyi çok arzulamaktadırlar? Sizce bunun sebepleri neler olabilir?


Cevap :
Kabe , Hac ve umre hakkında ayetler , hadisler ve birçok müjde vardır. Bu müjdelere nail olmak, günahlarını affettirmek, ilk İslam beldesini görmek ve Peygamberimizin yaşadığı yerleri görmesi açısından çok değerlidir.
İnsanların daha küçüklükten itibaren o mekanlara karşı ayrı bir sevgi ve saygı vardır. Gerek büyüklerinden dinledikleri anılar gerekse oraya gidenlerin ziyaret edilmesi gibi davranışlar insanın içerisinde o mekanlara karşı ayrı bir his uyandırır.

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Kurban İbadeti ve Önemi Cevapları Sayfa 46, 47, 48, 49


Kurban İbadeti ve Önemi Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 46 Cevapları


Soru : Sizce hangi hayvanlar kurban olarak kesilebilir, hangi hayvanlardan kurban olmaz?


Cevap :
Koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurban olarak kesilebilir. Dolayısıyla ancak bu hayvanlardan (veya türdeşleri) kurban kesilebilir. Tavuk, kaz, ördek, deve kuşu edilemez. Dişi veya erkek olması kurbanda fark etmez.


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 49 Cevapları


Soru : Çevrenizde ve toplumda Kurban Bayramı’nda neler yapılmaktadır? Gözlemlerinizi ya da Kurban Bayramı ile ilgili bir anınızı aşağıya yazınız.


Cevap :
Dini bayramlarda erkekler bayram namazına giderler. Eğer kurban bayramı ise kurbanlar kesilerek et pişirilir ve fakirlere dağıtılır. Eğer Ramazan bayramı ise kurban kesilmez. Ancak her iki bayramda da büyüklerin elleri öpülür.
Büyükler küçüklere harçlık verirler. Herkes telefonda veya evini ziyarete giderek bayramlaşır. Şeker ve tatlı ikramları olur. Bazı yörelerde adetler varsa ona göre yemek pişirilerek ikram edilir. İmkanı olan herkes kendi memleketine veya tatil yerlerine giderek vakit geçirir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Dini bayramlarımızdan biri olan Kurban bayramında kurban kesmek kurbana sevdiklerimize ve ihtiyaç sahiplerine dağıtmak oldukça önemli olan ibadetlerimiz ve sevaplarımız arasında yer almaktadır. Kurban Bayramı geldiğin zaman maddi durumu iyi olan Müslümanlar kurban keserek ibadetlerini tamamlarlar. Kesilen kurbanlar Müslümanların her türlü kazadan beladan korumak hayır hasenat işlemek amacıyla kesilmektedir. Bu gibi gibisinden kurbanları yetimleri öksüzleri ihtiyarlara zor durumda olan insanlara ve dullara dağıtmak oldukça önemlidir.

    1. Konu altında yer alan 7. sınıf ders kitabı cevapları kısmına tıklayarak tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

  2. Birçok Müslüman Hac ibadetini eğer yerine getiremiyorsa umreye giderek kutsal yerler olan Mekke Medine şehirlerini Ayrıca kabe’yi tavaf etme huzuruna ve ibadetlerin güzelliğine varabilir. Hac ve umre ibadetlerinin binlerce sevaplar ve binlerce manevi etkiler bıraktığını hadislerde görebiliriz. Ayrıca kur’an-ı Kerim’de de Hac ibadetini belirten ayeti kerimeleri görebiliriz. Hac ibadetini yapan Müslümanlar çeşitli sevaplarla müjdelenmiştir. Oranın manevi ortamını görmek ve hacer-ül esved’i ziyaret etmek tüm müslümanların isteğidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.