7. Sınıf Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 72-73 Cevapları GÜN Yayıncılık

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Okuma Metni: Bir Yolcuya Cevapları Sayfa 72, 73


Okuma Metni: Bir Yolcuya Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 72-73 Cevapları


BİR YOLCUYA
Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.
Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda
Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda
İstiklal uğrunda, namus yolunda
Can veren Mehmet’in yattığı yerdir.
Düşün ki haşra dek kemiğin, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin
Bir harbin sonunda bütün milletin
Hürriyet zevkimi tattığı yerdir.
Necmettin Halil ONAN
Dinî ve Millî Şiirler Antolojisi, s. 221


Sabırlı olmak
Sabır kavramı sözlükte direnç gösterme, kararlılık, acele etmeme gibi anlamlara gelir. Terim olarak ise sabır; hoşa gitmeyen olaylar, nefse ağır gelen şeyler ve insanı zorlayan durumlar karşısında ruhsal dengeyi bozmamak için dünya ve ahiret yararlarını düşünerek insanın kalbinde yer tutan sükûnet ve dayanma kuvveti, Allah’a (c.c.) sığınıp güvenerek zorluklar ve felaketlere direnç göstermek demektir.(1)
İnsan hayatta çeşitli olumsuzluklarla, sıkıntı ve sorunlarla, başarısızlıklarla karşılaşabilir. Örneğin insan; hastalanabilir, işleri kötü gidebilir, doğal afetlerden zarar görebilir, amaçlarına ulaşamayabilir, istediklerine sahip olamayabilir. Böyle durumlarda sabırlı olmak, karamsarlığa kapılmamak gerekir. Dinimiz bizden böyle davranmamızı ister. Zorluklarla mücadele etmemizi, sıkıntılar karşısında azimli ve sabırlı olmamızı öğütler. Karşılaştığımız zorluklarda Allah’a (c.c.)


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 73 Cevapları


sığınmamızı, ondan yardım dilememizi buyurur. Örneğin bir ayette Rabb’imiz (c.c.) şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.”(1) Başka bir ayette de “İşte onlar, sabretmelerine karşılık cennetin yüksek makamlarıyla mükâfatlandırılacaklar ve orada esenlik dileği ve selamla karşılanacaklardır.”(2) buyrularak sabırlı insanların Allah (c.c.) tarafından ödüllendirileceği ifade edilir.


“Sabırla koruk helva olur.”
“Sabır acı mevyesi tatlıdır.”

Soru : Yukarıdaki atasözlerini yorumlayınız ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.


Cevap :
Sabretmek insana olaylar yaşanırken zor gelse de sonunda başarılar elde edebilir. Sabretmek ibadete ve günaha girmemeye sabretmek, başarılar için çalışmaya sabretmek ve acıya sabretmekte olabilir.
Bir öğrenci düşünürsek çalışmak kolaydır ama bunu sürekli hale getirmek başarı için şarttır. Her gün bu düzeni devam ettirmesi başarıya ulaşmasını sağlar. Uykusuz geceler rahatının kaçması ve zor günler geçirmesi de buna dahildir. İnsanlar buna sabrettikleri zaman ancak başarıya ulaşır ve güzel yerlere gelirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 7. Sınıf din kültürü ahlak bilgisi ders kitabımızdaki dur yolcu adlı şehirde vatan sevgisini belirten Ayrıca vatanı uğrunda binlerce şehitlerimizin ve gazilerimizin emeği olduğunu belirten Türk milletinin vermiş olduğu mücadeleyi ve mücadele sonucu bu vatan topraklarının kazanılması gibi temel ana duyguları çağrıştığı söyleyebiliriz. Ülkemiz tarih boyunca karşılaşmış olduğu savaşlarda ve yıkımlarda birlik beraberlik içerisinde ve vatanlarını olan sevgisi ve bağlılığıyla yardımlaşarak bu vatanı kurtarmayı başarmışlardır bu sebep de biz Türk gençleri olarak vatanımızı en güzel şekilde korunmalı vatanımıza hayırlı birer vatandaş olmak için derslerimize iyi çalışarak iyi bir meslek edinmenin Ayrıca ahlakımızla çevremizdeki insanlara karşı örnek olmalıyız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.