7. Sınıf Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 113-114 Cevapları GÜN Yayıncılık

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Mevlevilik Cevapları Sayfa 113, 114


Mevlevilik Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 113-114 Cevapları


Soru : Mevlâna Celaleddin Rumi hakkında neler biliyorsunuz? 


Cevap :
13. yüzyılda yaşamış tasavvufu ile bilinen büyük bir insandır. İnsanlara olan “ne olursan gel” çağrısı sebebi ile Dünya’ nın farklı yerlerinden ziyaretçileri olmaktadır. Şems-i Tebrizi’ ye, talebesi ve mürid olarak bağlanmıştır. Allah aşkı ve tasavvufi ilimlerle beraber dini ilimleri öğrenmiş çok güzel bir insandır. Konya’ da hala ziyaret edilmektedir.


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 114 Cevapları


Soru :  İnsanlar arasında ayrım yapmanın zararları nelerdir? Sınıfınızda tartışınız. 


Cevap :
İnsanlar arasında ayrım yapmak, insanlar arasında kin ve nefrete neden olur. Ayrım yapmak insanların ilişkilerine zarar verir. İnsanlar ayrım yapıldıkları kişiden ister istemez bir nefret duyarlar ve kendilerini kötü hissederler. İnsanları insan olarak sevmek ve sadece yaptıkları hataları kötü görmek, İslamiyet’te önerilen ahlaktır.


Güneş gibi ol, şefkatte, merhamette,
Gece gibi ol, ayıpları örtmede,
Akarsu gibi ol, keremde, cömertlikte
Toprak gibi ol, tevazuda, mahviyette
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Mesnevi – Seçmeler, s. 47.
kerem : Büyüklük, asalet. Bağış olarak verme, iyilik, cömertlik, eli açıklık, lütuf.
mahviyet : Alçak gönüllülük.
tevazu : Alçak gönüllü olma, kibirlenmeme, yumuşak huylu, gösterişsiz olma.


Soru : Mevlana’nın yukarıdaki sözünün anlamını yorumlayınız ve düşüncelerinizi aşağıya yazınız.


Cevap:
Şefkatte ve merhamette Güneş’in her yere yayılması ve her yere ışığını vermesi gibi ol ve herkese böyle davran ve bu şefkat ve merhametin çok olsun. Gecenin her yeri kapladığı gibi sende ayıpları kapat ki görünmesin.
Akarsu’nun aktığı ve güzelliği gibi sende kerem ve cömert ol. Toprağın içine atılan her şeyi kabul ettiği ve içerisinden güzellikler çıkardığı gibi sende kötülükleri içine al ve güzelliğe çevir. İçindekini dışına yansıt ve numara yapma demek istemiştir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mevlevilik yani Hz Mevlana’nın inde İslam’ı yaşamak ve Hz Mevlana’nın buyurmuş olduğu gibi sözlerinden anlaşılacağı gibi tövbenin ve İslam’ın her kapıyı açabileceğini anlattığı bir mezheptir. Bir insan ne kadar hata ve günah işlemiş olursa olsun tövbe ettiği zaman Allah’a yönel diye zaman ve Allah’tan tam bir teslimiyetle istediği zaman Allah’ın affetmeyeceği vermeyeceği hiçbir husus yoktur. Hz Mevlana’nın bir çok güzel sözünden İslam’ın güzelliğini çıkarabiliyoruz. İslam dini çok güzel bir dindir İslam dini asla zorlaştırmaz kolaylaştırır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.