7. Sınıf Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 39-43 Cevapları GÜN Yayıncılık

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Haccın Yapılışı Cevapları Sayfa 39, 40 ,41, 42, 43, 44


Haccın Yapılışı Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 39 Cevapları


Soru : Hac denilince aklınıza hangi kavramlar ve mekânlar gelmektedir?


Cevap :
Hac denilince aklıma ; farz bir ibadet olduğu için farz, sünnet, ihram, Kabe, telbiye, tavaf, haram, umre kavramları gelmektedir.


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 43 Cevapları


YUNUS EMRE’DEN
Arafat Dağı’dır bizim dağımız,
Anda kabul olur bizim duamız,
Medine’de yatar Peygamberimiz,
Ya Muhammed, canım arzular seni.
Yunus Emre (Vedat Sağlam, M. Nuri Yıldırım, Seçme İlahiler, s. 188.)

Soru : Yukarıdaki dörtlükte ne anlatılmak isteniyor? Arafat’a gitme imkânınız olsaydı siz orada neler için dua ederdiniz? Belirtiniz.


Cevap :
Yukarıdaki dörtlükte Arafat’ ta duaların kabul olduğu ve o mekanlara yakın bir yerde Medine’ de Peygamberimiz olduğu için daha değerli olduğu vurgulanmaktadır. Bazı kabul olmayan dualar Arafat’ ta kabul olur, bazı günahlar ise orada affedilir.
Benim Arafat’ a gitme imkanım olsaydı, iyi ve başarılı bir insan olmak, hem Dünya’ da hem de ahirette iyilikler bulmak, Cennet’ e gidebilmek için dua ederdim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hacca giden Hacılar kabe’yi ziyaret eder nurdağı’na çıkar Hira mağarası’nı ziyaret eder şeytan taşlama bölgesel şeytan taşlanır Ayrıca sefamerve’de ibadetler orada namazlar kılınarak dualar eşliğinde ibadetler tamamlanır. Hac İslam’ın beş şarkılarından biridir imkan sahibi olan Müslümanlar hacca giderek kabe’yi ziyaret ederek Hac ibadetlerinin tamamlarlar. Bizlerde Mekke ve Medine’de ki kutsal yerleri ziyaret etmek ve hac ibadetini yerine getirmek için buraları ziyaret etmek gerekir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.