7. Sınıf Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16-17 Cevapları GÜN Yayıncılık

7. Sınıf Din Kültürü Kitabı Gün Yayıncılık Dünya ve Ahiret Hayatı Cevapları Sayfa 16, 17


Dünya ve Ahiret Hayatı Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 16-17 Cevapları


Soru : “Ahirette buluşmak”, “Ahirette kavuşmak”, “İşimiz ahirete kaldı.” gibi sözler niçin söylenir? Bu ifadelerin anlamı hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap :
“Ahirette buluşmak”, “Ahirette kavuşmak”, “İşimiz ahirete kaldı.” gibi sözler ölen kimseler veya bir daha görmeyeceğimiz kişiler için , “İşimiz ahirete kaldı.” sözü ise bir şey hakkında hak almak Dünya’ da mümkün olmadığı zaman söylenir. Bazen Dünya’ da mazlumlar haklarını alamazlar. Bu kadar savaşta ve kötülük altında kalan insanlara kimse yardım edemese de ahirette hakları alınacaktır.


7. Sınıf Din Kültürü Gün Yayıncılık Sayfa 17 Cevapları


“Allah’ın sana verdiğinden (onun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu iste ama dünyadan da nasibini unutma. Allah sana ihsan ettiği gibi sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.” (Kasas suresi, 77. ayet.)
“Kim yalnız dünya hayatını ve onun zinetini isterse biz onlara yaptıklarının karşılığını orada tastamam öderiz. Orada onlar bir eksikliğe uğratılmazlar. İşte onlar, kendileri için ahirette ateşten başka bir şey olmayan kimselerdir. (Dünyada) yaptıkları şeyler, orada boşa gitmiştir. Zaten bütün yapmakta oldukları da boş şeylerdir.” (Hûd suresi, 15-16. ayetler.)

Soru : Yukarıdaki ayetlerden, dünya hayatı ile ahiret arasındaki ilişki konusunda ne gibi ilkeler çıkarılabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz ve tespit ettiğiniz ilkeleri aşağıya yazınız.


Cevap :
Çıkardığımız ilkeler;

  • Hayır yapmalı ve Dünya’ da da bize yetecek kadar mal bırakmalı ve kimseye muhtaç olmamalıyız.
  • İnsanlara iyilik etmeliyiz
  • Kötülükleri olsun istememeliyiz
  • Dünya’ yı isteyenlere sadece Dünya verilir. Ahireti isteyenlere ise ikisi verilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir insanın dünyaya gönderilme sebebi kulluk görevlerini yerine getirmesi İslamiyet’in şarkılarını ve gereklerini yerine getirerek ahiret inancına inanması ahirette yapmış olduğu sevaplar ve günahlar dan sorgusu olacağı ve ona göre cennet veya cehenneme hak edeceğini inancına sahip olan biz Müslümanlar dünya ve ahiret hayatına inanırız. Dünya hayatı bir Müslümanın yapmış olduğu günahlar ve sevaplar ın belirlendiği ve buna göre ahirette güzel makam sahibi olacağına inanılmaktadır. Ahirette sonsuz bir yaşam vardır. Ahirette cennet ve cehennem bulunmaktadır. Bir müslüman yapmış olduğu günahlardan sonra olduktan sonra cennete mükafat kazanır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.